Exotika

Tajomstvá Albízie

Albízia je krásna a rýchlo rastúca rastlina, ktorá sa stáva čoraz obľúbenejšou vo svete záhradkárstva a krajinného dizajnu. Pestovanie albízie nie je náročné, avšak vyžaduje si určité znalosti a postupy. V tomto článku sa budeme zaoberať pestovaním albízie, od jej výsadby a starostlivosti až po orezávanie a ochranu pred škodcami a chorobami. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli viac o tom, ako úspešne pestovať túto krásnu rastlinu vo vašej záhrade.

Výživa a pôda

Albízie sú schopné rásť aj v pôdach s nízkym obsahom živín, čo znamená, že nie sú náročné na kvalitu pôdy. Pre ich rýchly a zdravý rast je však potrebná pôda, ktorá je dobre priepustná, vzdušná a ľahká. Podobne ako mnohé iné okrasné rastliny, albízia dobre reaguje na univerzálne kvapalné alebo granulované hnojivá, ktoré sa aplikujú raz mesačne od skorej jari do konca leta.

Zavlažovanie

Albízie sú odolné voči dlhodobému suchu a horúcemu počasiu, takže priemerné množstvo zrážok postačuje na ich rast. Však, albízie sú citlivé na premočenú pôdu a záplavy, ktoré môžu spôsobiť rýchle žltnutie listov, odumieranie koreňov a nakoniec aj celého stromu. Je preto dôležité vyhnúť sa nadmernému zavlažovaniu a zabezpečiť dostatočnú odvodnenie pôdy.

Odolnosť voči mrazu

Albízie sú klasifikované do odolnostnej zóny 6B, čo znamená, že zvládajú mrazy až do -24 stupňov Celsia. Avšak, mladé výhonky týchto stromov môžu počas silných mrazov omrzáť, najmä ak sú mrazy dlhotrvajúce.

V severnejších častiach Slovenska s vyššou nadmorskou výškou sa odporúča vysádzať vyššie a vzrastlé stromy s hrubším kmeňom (obvod min. 6/8 cm) a dobre rozvetvenou korunou. V južnejších oblastiach krajiny je možné vysadiť aj menšie a mladé stromčeky.

Na ochranu pred mrazom je vhodné pred príchodom silných mrazov obaliť kmeň a korunu stromu niekoľkými vrstvami bielej záhradnej textílie, ktorá môže výrazne pomôcť a zmierniť možné poškodenie stromu.


Albízie sú krásne stromy, ktoré vám môžu priniesť do záhrady exotickú atmosféru. Sú nenáročné na kvalitu pôdy a môžu rásť aj v chudobnej pôde s nízkym obsahom živín. Vzhľadom na ich mrazuvzdornosť sa odporúča vysádzať albízie v oblastiach so subtropickým a teplým klimatom. V prípade, že máte záujem vysadiť albíziu v oblastiach s drsnejším klimatickým podnebím, je dôležité dbať na preventívne opatrenia ochrany pred mrazom. Pri výsadbe je dobré zvoliť vhodné miesto s dostatočným priestorom pre rast a rozvoj koruny. Pochopenie správneho spôsobu starostlivosti o albízie, vrátane pravidelného zavlažovania a hnojenia, môže zabezpečiť zdravý rast a peknú korunu stromu, ktorá vám poskytne tieň a radostné vnímanie prírody.

Zanechať spätnú väzbu

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť