Pestovanie

Avokádo: od záhonu k tanieru

Avokádo (Persea americana) je ovocie s vysokou výživovou hodnotou a stáva sa čoraz populárnejším vo svete. Ak máte záujem pestovať avokádo, nasledujú niektoré základné kroky, ktoré môžete urobiť

Výber stanovišťa

Avokádo potrebuje teplé a vlhké prostredie, aby sa zdravo rozvíjalo. Optimálna teplota pre rast avokáda je medzi 20 a 30 stupňami Celzia. Pri teplotách pod 10 stupňov Celzia rast avokáda spomaľuje a môže dôjsť k poškodeniu rastliny. Pri výbere miesta pre pestovanie avokáda je preto dôležité zvoliť miesto s teplým a vlhkým podnebím.

Ideálne miesto pre pestovanie avokáda by malo byť chránené pred priamym slnečným žiarením v horúcich letných mesiacoch. Avokádo rastie najlepšie na mieste so stredným alebo vysokým osvetlením.

Avokádo potrebuje pôdu s dobrým odtokom vody a s dostatkom živín. Pôda by nemala byť príliš kyslá. Pri výbere miesta pre pestovanie avokáda je preto dôležité zvoliť miesto s dobrou drénažou. Je dôležité zvoliť miesto, kde bude mať avokádo dostatok miesta na rast. Väčšina odrôd avokáda rastie na výšku od 5 do 10 metrov, preto by malo byť miesto dostatočne veľké.

Výber vhodnej odrody

Nie všetky odrody avokáda sa dobre prispôsobujú rôznym klímam. Preto je dôležité vybrať odrodu, ktorá bude najlepšie vyhovovať klimatickým podmienkam v danej oblasti.

Niektoré z najbežnejších odrôd avokáda sú napríklad Hass, Bacon, Fuerte, Reed a Pinkerton. Hass avokádo je veľmi populárne kvôli svojmu krémovému telu a jemnej chuťou. Bacon avokádo má veľké ovocie s hladkou a mastnou chuťou. Fuerte avokádo má menej mastný obsah a má orieškovú chuť. Reed avokádo má väčšie ovocie a sladkú chuť. Pinkerton avokádo má veľké ovocie a menej mastný obsah s chuťou podobnou Fuerte avokádu.

Pri výbere odrody avokáda je preto dôležité zvážiť všetky tieto faktory a zvoliť odrodu, ktorá bude najlepšie vyhovovať vašim preferenciám a podmienkam, v ktorých sa rastlina bude pestovať.

Pestovanie sadenice

Avokádo sa dá vypestovať zo semienka, avšak tento proces je veľmi zdĺhavý a vyžaduje si opatrnosť. Je potrebné otvoriť avokádo správne, aby sa semienko nezničilo, a potom ho vtlačiť do mäkkého vlhkého substrátu s malým výčnelkom smerujúcim nahor.

Substrát sa musí udržiavať vlhký, ale nie premočený a semienko sa nesmie poškodiť, pretože z neho rastie mladá rastlina. Keďže rast avokáda zo semienka je pomalý, odporúča sa preštiepiť ho s inými odrodami alebo odrezkami od skúsených pestovateľov. Avšak, treba brať do úvahy, že avokádo má hlboké korene a preto potrebuje črepník s väčšou hĺbkou. Rastlina nie je mrazuvzdorná a nie je vhodná do exteriéru.

Pestuje sa v rovnakých podmienkach ako citrusy, citróny a pomaranče v skleníkoch. Avokádový strom má krásne listy a je považovaný za strom okrasný vďaka svojmu celoročnému olisteniu.

Starostlivosť o rastliny

Avokádo potrebuje dostatok vody, ale neznáša premočenie pôdy. Substrát by mal byť vlhký, ale nie mokrý. Odporúča sa zaliať rastlinu, keď povrch substrátu začína trochu vysychať.

Avokádo potrebuje dostatok svetla na rast a vývoj, ale nesmie byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Je vhodné umiestniť rastlinu na miesto s dostatkom jasu a zabezpečiť jej polotieň počas horúcich letných dní.

Najlepšie cíti v teplých teplotách okolo 20-25 °C, ale dokáže prežiť aj v nižších teplotách. Mínusové teploty však môžu spôsobiť poškodenie rastliny.

Odporúča sa používať hnojivá s vyšším obsahom dusíka počas rastového obdobia a hnojivá s vyšším obsahom fosforu a draslíka v období tvorby plodov.

Keď avokádo dorastie do výšky približne 30-40 cm, odporúča sa zmladiť rastlinu odrezaním vrcholu. To zabezpečí, že rastlina bude bujná a plodonosná.

Zber ovocia a uskladnenie

Zber a uskladnenie avokáda môže byť kľúčovým faktorom pre zachovanie jeho kvality a chuti. Avokádo sa zvyčajne zberá ručne, keď sú plody zrelé a mäkké.

Po zbere sa avokádo môže skladovať v chlade, ideálne pri teplote okolo 10 stupňov Celzia. Ak chcete urýchliť dozrievanie, môžete avokádo nechať pri izbovej teplote. Pri vyšších teplotách avokádo dozrieva rýchlejšie, ale to môže mať za následok nižšiu kvalitu.

Pri uskladnení avokáda je dôležité venovať pozornosť jeho ochrane pred poškodením. Avokádo sa ľahko poškodí, preto je dôležité skladovať ho oddelene od iných plodov a predmetov, ktoré by ho mohli poškriabať alebo poškodiť. Plody by nemali byť umiestnené v jednej vrstve, ale skôr oddelene od seba, aby sa zabránilo tlaku a poškodeniu kôry.

Avokádo môžete uskladniť aj v chladničke, ale nie v mrazničke, pretože mraz môže avokádo poškodiť. Avokádo, ktoré ste už nakrájali, môžete uskladniť v chladničke v uzavretej nádobe, alebo ho môžete zakryť plastovým obalom, aby ste zabránili kontaktu s kyslíkom, ktorý môže spôsobiť, že avokádo rýchlejšie tmavne.

Všeobecne platí, že avokádo by ste mali skonzumovať čo najskôr po dozretí, aby ste zachovali jeho vynikajúcu chuť a výživové hodnoty.


Avokádo je lahodný a zdravý ovocný druh, ktorý si získal popularitu po celom svete. Obsahuje množstvo živín, vitamínov a minerálov, ktoré robia z neho vynikajúci zdroj výživy a zdravia. Okrem toho má avokádo mnoho využití v kuchyni a je skvelou alternatívou pre tých, ktorí sa snažia znižovať príjem mäsa.

Celkovo je avokádo vynikajúcim ovocím, ktoré ponúka mnoho zdravotných výhod a využití. Je to skvelá voľba pre tých, ktorí sa snažia zlepšiť svoju stravu a životný štýl.

Zanechať spätnú väzbu

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť