Exotika

Kiwi: Ovocie plné vitamínov

Chcete mať vo svojej záhrade skutočne exotické ovocie? Máte chuť na niečo nové, zdravé a plné vitamínov? Potom by ste mohli skúsiť pestovať kiwi!

Kiwi, alebo inak aj kivi, je ovocie, ktoré pôvodne pochádza z Číny, no dnes sa pestuje po celom svete. Ide o ovocie s chutnou, sladko-kyslou chuťou, ktoré obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, draslíka a iných dôležitých látok pre náš organizmus.

Ako na to? Pestovanie kiwi je síce náročnejšie ako pestovanie bežných druhov ovocia, no stojí to za to. Kiwi sa pestuje zvyčajne ako popínavá rastlina, takže potrebujete priestor na pestovanie a oporu, na ktorú sa rastlina môže pripevniť. Kiwi potrebuje dobre priepustnú pôdu, dostatok slnka a vody, a ideálne teploty okolo 20 stupňov Celzia.

Pri pestovaní kiwi je dôležité mať na pamäti, že ide o rastlinu dvodomú, teda samčie a samičie kvety rastú na rôznych rastlinách. To znamená, že ak chcete mať plody, potrebujete mať minimálne jednu samčiu a jednu samičiu rastlinu. Na trhu nájdete aj samoopelivé odrody kiwi, no na plodnosť majú zvyčajne lepšie vplyv pestované samčie a samičie rastliny.

Ak sa rozhodnete pestovať kiwi, nezabudnite na pravidelnú starostlivosť, ktorá zahŕňa rez a hnojenie. Pri reze je dôležité odstrániť slabé výhonky, aby sa energia rastliny sústredila na silnejšie výhonky a plody. Kiwi sa hnojí najmä v období vegetačného rastu, pričom sa odporúčajú organické hnojivá.


A teraz už len stačí počkať na úrodu! Kiwi sa zvyčajne zberá v jeseni, keď sú plody zrelé. Pri zbere je dôležité rastlinu nerozrušiť, aby sa neodtrhli zelené plody, ktoré ešte nie sú dostatočne zrelé. Zrelé plody kiwi sa potom skladujú v chladničke pri teplote okolo 0 stupňov Celzia.

Zanechať spätnú väzbu

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť