Praktické rady

Pieskovanie trávnika: Ako to robiť správne?

Je mnoho otázok ked príde na pieskovanie trávnika. Získajte odpovede na niektoré z najbežnejších otázok týkajúcich sa zahrabávania piesku a tipy, ako zabezpečiť, aby všetko prebehlo hladko pri povrchovom pokrytí trávnika pieskom.

Po vertikutácii a prevdzušnení následuje posypanie trávnika pieskom. Vertikutácia odstraňuje vrstvu odumretých rastlín a podnecuje trávu k hustejšiemu rastu. Taktiež odstraňuje nežiaduci mach a otvára pôdu, aby bola pripravená na hnojenie a iné údržbové práce. Na vertikutáciu trávnika je možné použiť rôzne nástroje, ktoré majú za cieľ prepracovať pôdu hlbšie a zlepšiť jej priechod vzduchu a vody. Posypanie pieskom je možné vykonať nezávisle na vertikutácii a prevdzušnení , ale je veľmi užitočné, ak sa vykoná po týchto údržbových opatreniach. Je to veľmi užitočná metóda na zlepšenie rastových podmienok vášho trávnika, najmä na hlinených a zatlačených pôdach.

Prečo je piesok dobrý pre trávnik?

Pieskovanie trávnika má rôzne prospešné účinky v závislosti od predchádzajúceho ošetrenia (napr. prešľahanie alebo vyvŕtanie drenáže), typu pôdy, piesku, ktorý použijete, a množstva, ktoré aplikujete. Dokonca aj vybavenie, ktoré použijete na rozloženie, ovplyvňuje účinky pieskovania trávnika.

Ciele pieskovania sú:

 • Zlepšenie prevdzušnenia pre podporu rastu koreňov trávy
 • Zlepšenie drenáže a odvádzania vody, aby sa zabránilo zalepeniu trávnika
 • Zvýšenie odolnosti, najmä voči chôdzi a premávke vozidiel
 • Zvýšenie pevnosti pôdy, najmä pre trávniky používané pre športové aktivity
 • Zlepšenie nasávania podzemnej vody a rýchleho schnutia povrchu trávnika na zabránenie vzniku machu
 • Ak je piesok rovnomerne rozložený môže tiež pomôcť pri vyrovnávaní trávnika

V podstate, ak existujú problémy, ktoré závažne narušujú rast vášho trávnika, veľké množstvo piesku zlepší dlhodobé zdravie vášho trávnika. Avšak, pravidelné vrstvenie s malými množstvami piesku tiež podporuje rast trávnika v dlhodobom horizonte a výrazne zvyšuje jeho odolnosť.

Tip: nepokrývajte prírodné piesčité pôdy pieskom. Piesčitá pôda má prirodzene voľnú štruktúru, takže nemá problém s vodou a kritickým zhutnením.

Kedy by sa mal trávnik posypať pieskom?

Piesok je neaktivny material, ktory sa da aplikovat kedykolvek. Avsak najlepsie je pieskovat trávy, ktore su kratko skosené, najlepšie v spojení so zrýhovaním alebo prevzdušňovaním a preto sa to zvyčajne robí na jar. Pocas pieskovania môžete aplikovať aj vápno alebo hnojivo trávnik. Nepouživajte však vápno a hnojivo súčasne, pretože to môze spôsobiť neočakávané chemické reakcie.

Ktorý piesok je najlepší na vysýpanie trávnika?

Na vysýpanie trávnika sa môžu použiť rôzne zrná a kvality piesku. Vysušený piesok je voľnejší, zatiaľ čo umytý piesok bol vyčistený od prachu alebo zvlášť hrubých častíc. Pre váš domáci záhradný trávnik je najlepšie použiť umytý, čistý kremíkový piesok s veľkosťou zrna od 0,06 do 2 mm.

Môže byť na vysýpanie trávnika použitý piesok na hranie?

Nie, piesok na hranie by sa nemal používať na trávniky. Na to, aby bol lepší na stavbu pieskových zámkov, obsahuje piesok na hranie zvyčajne malé množstvo hliny. Hlina bráni piesku v zapracovaní do pôdy a môže brániť prúdeniu vody. Z tohto dôvodu sa piesok na hranie nepodporuje na vysýpanie trávnika.

Správne množstvo piesku na meter štvorcový

Množstvo piesku, ktoré potrebujete pre Váš trávnik, závisí od Vašich zámerov:

 • Ak sa piesok používa každoročne na vyrovnávanie trávnika, čo je typické pre športové ihriská, použite 0,5 – 1 l piesku na m².
 • Pri pieskovaní po vyštipovaní použite 2 – 3 l piesku na m². Po aerovanie s výsevníkmi s dutinami použite 4 – 6 l piesku na m².
 • Skutočné množstvo piesku, ktoré by ste mali použiť, závisí aj od typu pôdy vášho trávnika.
 • Pieskovať trávnik nie je zvyčajne potrebné pre pôdy, ktoré už majú piesočnatú štruktúru.
 • Čím je pôda hustejšia alebo s vyšším obsahom ílu, tým viac piesku by ste mali použiť na zlepšenie odvodňovania trávnika.

Krok za krokom

Pieskovanie trávnika nie je ťažké:

 • Pomocou rozprašovača na piesok alebo fúrika jednoducho rozložte na vašom trávniku vhodné množstvo piesku. V tejto fáze sú zhluky piesku prijateľné.
 • Po prvotnom rozložení rozložte piesok zadnou stranou hrable a potom jemnejšie s hrotmi.
 • Hrubou metlou zametajte piesok.

Sú k dispozícii aj kefy na trávu, ktoré rovnomerne rozdeľujú piesok, ale sú určené pre väčšie prívesné zariadenia a nie sú vhodné pre malé súkromné trávniky.

Dôležité: ak sa piesok rovnomerne rozložil, mali by ste vidieť končeky trávy trčiace z piesku po celom trávniku.

Zanechať spätnú väzbu

 • Informačná hodnota
 • Zrozumiteľnosť