Praktické rady

Vytvorenie záhrady Zen: ako vytvoriť miesto pokoja

Mnoho ľudí si praje vytvoriť miesto pre odpočinok a relaxáciu vo svojej záhrade. Poskytneme vám tipy, ako vytvoriť záhradu Zen, ktorá poskytuje vnútornú rovnováhu. Záhrada pre mnohých predstavuja miesto odpočinku a relaxácie. Zvlášť o Zenovej záhrade sa hovorí, že má výnimočne upokojujúcu auru. Preto je japonská záhradná forma často spojená s dokonalou harmóniou a estetikou – takáto záhrada je považovaná za ideálne miesto pre vnímanie prítomného okamihu a meditáciu. V ich domovine sa tieto záhrady nazývajú Kare-san-sui, čo znamená „suchá krajina“ a priamo odkazuje na hlavný materiál záhrady Zen – teda je to kamenistá záhrada. Avšak, na rozdiel od rustikálnych nemeckých kamenistých záhrad, záhrady Zen majú menej farebne pestrý dizajn a namiesto toho sa spoliehajú na čisté línie, ktoré sú rafinovane usporiadané. Ako aj vy môžete vytvoriť záhradu Zen, odhalíme tu.

Vytvorenie Zenovej záhrady

Aj v našej krajine sa japonská záhrada Zen stáva čoraz populárnejšou. Ak hľadáte vnútorný pokoj a miesto na meditáciu, tento typ záhradného dizajnu je presne to, čo potrebujete. Našťastie, vytvorenie záhrady Zen nie je náročné, takže sa môžete tešiť na vlastnú estetickú záhradu, v ktorej budete môcť obdivovať a oddychovať.

3 hlavné prvky Zenovej záhrady

Tradičná záhrada Zen sa zvyčajne skladá len z troch základných prvkov: voda, kameň a mach. Avšak prvý bod často spôsobuje zmätok, pretože je zriedkavé nájsť skutočnú vodu v Zenovej záhrade. V skutočnosti je táto voda symbolizovaná veľkými oblasťami štrku, ktoré sú typické pre tento druh záhradného dizajnu. Prúdiace povrchové gradienty a vzory vyryté do štrku umocňujú dojem vodného tela. Kamene zvyčajne predstavujú ostrovy alebo hory, ale môžu tiež znamenať skupiny zvierat. V skutočnosti je mach jediná rastlina používaná v tradične vybudovanej záhrade Zen. Avšak v súčasnosti sa často vysádzajú aj stromy, najmä tvarované ihličnany a bonsaje, zatiaľ čo kvitnúce rastliny zohrávajú len malú úlohu a zriedka sa s nimi stretávame. Cieľom záhrady Zen je vytvoriť prostredie, ktoré by s pomocou svojich základných prvkov mohlo predstavovať prírodu a odzrkadľovať proporcie lesov, pohorí a riek.

Plánovanie

Predtým, než začnete vytvárať záhradu Zen, je dôležité mať presný plán vo forme náčrtu. Najprv musíte jasne stanoviť, či chcete upraviť celú svoju záhradu vo štýle Zen, alebo iba oddelenú časť. Metóda posledne spomenutá je obzvlášť populárna, pri ktorej je len malá časť premenená na záhradu Zen a oddelená od zvyšku pozemku živým plotom alebo ohradou.

Ideálnym miestom je také, ktoré je ľahko viditeľné z terasy alebo okna, pretože práve contemplácia záhrady Zen prináša pokoj a pohodu. Tu by ste mali už nakresliť rôzne oblasti so štrkom a umiestnenie jednotlivých rastlín a kameňov, aby ste mohli vypočítať potrebné množstvo materiálov, ako je štrk a piesok. Ideálne je, aby jednotlivé oblasti boli usporiadané tak, aby pôsobili čo najprirodzenejšie – to znamená, že prechody medzi oblasťami sú hladké a na prvý pohľad nie je vidieť žiadne začiatky alebo konce.

Dizajn záhrady Zen

Ak ste dokončili náčrt vášho záhrady Zen, začína sa práca v záhrade. Najskôr musia byť ošetrené všetky trávnaté plochy, ktoré sa nachádzajú v oblasti záhrady Zen, vrátane koreňov. Na to odstráňte asi vrchných 20 centimetrov záhradnej pôdy. Potom položte záhradný fóliový plášť alebo iný materiál do vykopanej jamy – neskôr to zabráni tráve, burinám alebo iným rastlinám, aby sa dostali cez vrstvu štrku. Nie je potrebné pripevňovať fóliu, pretože ju ťažký štrk spoľahlivo udrží na mieste. Rastliny, ako sú malé bonsaje alebo mach, sa sadia tak, že sa fólia zrezáva krížom a zelení obyvatelia záhrady sa priamo zasadzujú do pôdy pod ňou. Ak však nechcete poškodiť fóliu, môžete rastliny umiestniť do dostatočne veľkých kvetináčov. Teraz môžete oblasť naplniť štrkom. Výška vrstvy štrku sa môže meniť podľa vkusu, ale treba dbať na to, aby sa povrch neskôr mohol ľahko okrabať bez toho, aby nástroj poškodil fóliu. Nakoniec umiestnite kamene a dekorácie a vyhrabte do štrku typické vzory, aby záhrada Zen získala svoj charakteristický vzhľad.

Ako navrhnúť záhradu Zen?

  1. V náčrte definujte plán podlahy a jednotlivé záhony
  2. Zastrihnite trávnik do hĺbky približne 20 cm
  3. Vysteľte vykopaný záhon vodopriepustnou fóliou
  4. Vložte rastliny rezaním fólie v krížovej vzore a sadením rastlín do pôdy pod ňou
  5. Naplňte záhon štrkom
  6. Vložte kamene a dekorácie
  7. Vyhrabte štrk do tvaru pomocou hrablí

Rastliny pre záhrady Zen

Tradične je v záhrade Zen povolený iba jeden rod rastlín: mach. Avšak dizajn s machmi nie je taký nudný, ako sa na prvý pohľad môže zdať, pretože v skutočnosti ponúkajú množstvo variácií. Rôzne miestne druhy machov ako napríklad bradatý mach (Barbula) alebo niektoré druhy vresovca (Polytrichum) nie sú len vizuálne atraktívne, ale aj veľmi jednoduché na údržbu. Machové náhradné rastliny, ako je írska machovka (Sagina subulata), sú tiež obľúbené v záhradách Zen. Svojím polstrovitým rastom je ideálnym a ešte odolnejším krytom pre chodenie a je považovaná za osobitne robustnú, preto je vhodná aj pre polotieňové miesta. Vankúšová machovka (Azorella trifurcata) s rozetovitým rastom je tiež vhodná pre záhradu Zen a pôsobí ako pekný okrasný prvok. Kombináciou rôznych druhov machov môžete dosiahnuť zaujímavé textúrové rozdiely a nenápadné bodky záujmu v záhrade Zen.

Okrem rôznych druhov machov sa v moderných záhradách Zen čoraz viac pestujú aj ďalšie rastliny. Zvláštnu dôležitosť tu má bonsai, čo je miniaturizovaný tvar známych stromov, ktorý tiež má svoje korene v Japonsku. Aj keď jedľové stromy (Cupressus) sú vhodné pre záhradu Zen, najpopulárnejšie sú ihličnaté stromy. Najmä borovicové odrody, ako je japonská čierna borovica (Pinus thunbergii), dievčenská borovica (Pinus parviflora) alebo japonská červená borovica (Pinus densiflora), sú vítanými hosťami ako symbol dlhovekosti a sily. Japonská javorina (Acer palmatum) je vhodná ako osobitný okrasný prvok a má úchvatné a intenzívne jeseňné farby. Avšak japonská tisovka (Taxus cuspidata) alebo buksus (Buxus sempervirens) môžu byť tiež vhodne použité ako topiary. Druhy bambusu (Fargesia murielae), ktoré nevytvárajú podzemné výbežky, tiež pôsobia ako bodky záujmu v záhradách Zen vďaka svojmu ázijskému šarmu.

Kamene

Kamene majú v záhrade Zen špeciálny význam a často majú ešte väčšiu hodnotu ako rastliny. Symbolicky často predstavujú horské pásma alebo ostrovy a nie zriedka tvoria stredobod záhrady. Nikdy by však nemali byť umiestnené symetricky alebo dokonca v geometrických tvaroch – pretože záhrada Zen sa zakladá na prirodzených proporciách, uprednostňuje sa prirodzená asymetria alebo vlnovitý vzor. Z tohto dôvodu sa skupiny kameňov často skladajú z nepárneho počtu kameňov, ktoré sa skladajú z veľkého hlavného kameňa uprostred a niekoľkých menších vedľajších kameňov. Typ kamena je zvyčajne menej dôležitý a môže sa vybrať podľa individuálneho vkusu. Avšak tvrdé horniny, ako sú žuly alebo bazalty, sú vďaka svojej vysoký odolnosti osobitne vhodné. Mali by ste sa zamerať na jednu alebo dve druhy kameňov, inak bude záhrada Zen pôsobiť príliš nepokojne. Z ekologického hľadiska sa odporúča používať miestne druhy kameňa.

Tip: Veľké erratiky, ktoré sa nachádzajú v mnohých regiónoch, sa tiež dajú krásne umiestniť do záhrady Zen.

Dekorácia záhrady Zen

Aj keď klasická záhrada Zen je úplne zbavená dekorácií, mnohí majitelia chcú svoju záhradu dotvoriť niekoľkými umeleckými prvkami. V tejto záhrade však platí motto „menej je viac“ – obmedzte sa na niekoľko významných dekoratívnych prvkov, aby ste neporušili čisté, prirodzené línie záhrady Zen. Kamenné prvky, ako napríklad sochy alebo lucerny, sa štýlu záhrady veľmi dobre hodia. Buddhovia sú tiež skvelým doplnkom vďaka svojmu ázijskému pôvodu a upokojujúcemu šarmu. Bambusové predmety, pagody alebo vodné nádrže nie sú klasicky zahrnuté do záhrad Zen, ale môžu sa stať skvelými bodkami záujmu.

Ako sa starať o svoju Zenovú záhradu

Okrem toho, že samotná kontemplácia záhrady Zen má podľa povedomia upokojujúci účinok na myseľ, aj práca v nej sa považuje takmer za meditatívnu. Skutočnosť, že práca v záhrade Zen má tiež pozitívny vplyv na telo, je naozaj šťastnou náhodou, pretože len s pravidelnou starostlivosťou si môžete dlho užívať svoju záhradu. Typické úlohy, ktoré je potrebné od času k času vykonávať na udržanie záhrady, zahŕňajú zbieranie lístia a iného rastlinného materiálu, zametanie chodníkov a odstraňovanie burín. Pri tomto procese sa uistite, že vaše myšlienky sú úplne sústredené na vás samých a vašu prácu – týmto spôsobom má pestovanie záhrady Zen osobitne meditatívny účinok. Hrabanie oblastí s štrkom tiež pôsobí upokojujúco. Tu si môžete tiež vyžiť svoju tvorivú žilu a kresliť rôzne vlnité alebo priame čiary do štrku. Ak ste si zvolili rastliny v záhrade Zen, musia sa tiež starať o ne. Konkrétne je potrebné pravidelné orezávanie (aspoň dvakrát do roka) topiárov, aby sa udržali čisté línie záhrady Zen. V prípade borovíc je navyše potrebné odrezať mladé výhonky – týmto spôsobom môžete zabezpečiť, aby stromy zostali osobitne malé a ploché.


Starostlivosť o záhradu Zen je nielen spôsob, ako udržať jej krásu a harmóniu, ale aj príležitosť na osobný rast a vnútorný pokoj. Pomocou úloh ako zbieranie lístia, zametanie chodníkov a odstraňovanie burín sa môžeme sústrediť na samých seba a prehĺbiť svoju meditatívnu prax. Hrabanie štrkových oblastí nám umožňuje vyjadriť svoju kreativitu a vytvoriť vzory, ktoré nás upokojujú. Pravidelné orezávanie rastlín a starostlivosť o ich tvar nám pomáha udržiavať čisté línie záhrady. Celková starostlivosť o záhradu Zen nám prináša dlhotrvajúce potešenie a vytvára priestor na pokoj a vyrovnanosť v našom vnútri. Vychutnajte si túto jedinečnú formu záhradnej starostlivosti a objavte jej hlbší význam pre váš vnútorný svet.

Zanechať spätnú väzbu

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť