Exotika

Vŕba japonská: výsadba a starostlivosť

Japonské vŕby sú populárnymi východoasijskými trpasličími vŕbami, ktoré len zriedka kvitnú, ale majú jemné ružové, krémové a zelené lístie. Objavte farebný a ľahko udržiavateľný flamingo strom.

Japonské vŕby (Salix integra) sú jednoduché na starostlivosť a potešia mnohých záhradkárov. S ich ružovým, bielym a zeleným listovím, ktoré mení farbu počas roka, sú tieto stromy ďaleko od nudných. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, ako vysadiť a starať sa o japonskú vŕbu.

Popis japonskej vŕby

Japonské vŕby (Salix integra ‚Hakuro Nishiki‘), známe tiež ako flamingové stromy alebo krevetkové vŕby, majú krémovo-biele a ružové, často prebíjané, listy, ktoré opadávajú. Patria do rodiny vŕb známej ako Salicaceae a môžu byť pestované ako kríky alebo trpasličie stromy. Pôvodom z východnej Ázie sú japonské vŕby bežné v Japonsku, Kórei a severnej Číne. Tieto okrasné vŕby môžu dorásť do výšky 3 m a priemerom dosahujú priemer približne 1,5 m. Japonské vŕby kvitnú od marca do apríla. Nevýrazné klasovité kvety sa objavia pred lístím a poskytujú potravu pre hmyz na začiatku roka. Predĺžené listy rastú ako opačné páry z mladých výhonkov a sú pôvodne biele a ružové. Keďže sú nápadnejšie ako kvety, mladé lístie je často zamieňané za kvety stromu.

Tip: Ak chcete pestovať japonskú vŕbu ako strom, musíte ju zakoreniť na kmeň iného druhu vŕby. Predajcovia zvyčajne ponúkajú plne vyvinuté exempláre Salix integra, ktoré sú k dispozícii v rôznych veľkostiach.

Výsadba japonske vŕby

Ak chcete skutočne ukázať ružové a biele lístie, vyberte pre svoj flamingový strom miesto na plnom slnku. Miesto s ľahkým tieňom je tiež vhodné, ale vyhnite sa úplne zatieneným oblastiam. Podobne ako všetky vŕby, aj japonské vŕby uprednostňujú voľnú, humusom bohatú a vlhkú pôdu.

Najlepším časom na výsadbu krevetkových vŕb je jeseň alebo jar. Po výsadbe hojne svoju vŕbu zalievajte. Pre tých, ktorí chcú pestovať japonskú vŕbu ako strom namiesto kríka, odporúčame stabilizovať kmeň pomocou kolíkov a lana. To bude podporovať strom proti silným vetrom v prvých mesiacoch, kým si nevybuduje koreňový systém.

Jasponské vŕby majú plytké korene, čo znamená, že môžu byť pestované aj v kvetináčoch. Kvetináč by mal byť veľký a glazovaný, aby sa pôda nevysychala príliš rýchlo. Najlepšou pôdou pre flamingové stromy v kvetináčoch je dobre odvodnená, kvalitná zemina na kvetináče. Kompost tiež prospeje nielen vašej jasponskej vŕbe, ale aj pôdnej faune.

Starostlivosť o japonské vŕby

Japonské vŕby sú obvykle nízko-údržbové rastliny, ale budú potrebovať občasné zalievanie, hnojenie a rez, aby pokračovali v ukazovaní svojho nádherného peria.

Pri strihu vŕby je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí. Na strih je najlepšií čas na jar a ak chcete ponechať kvety pre hmyz, ktorý sa na nich živí, režte ich až po kvitnutí v apríli.

Ako strihať vŕbu:

  • Odstráňte výhonky zo stonky
  • Odstráňte odumreté, prekrížené a choré konáre pri základoch
  • Skraťte všetky výhonky o dve tretiny
  • Vždy režte nad pupenom
  • Nepoškodzujte miesta spojenia pri pestovaní flamingo stromov
  • Ak je to potrebné, strihajte v lete

Pôda pod vŕbou sa môže veľmi rýchlo vysušiť, najmä v kvetináčoch a kontajneroch. Pravidelne zalievajte, aby bola pôda vlhká, ale nikdy nie zaplavená, pretože zaplavenie môže byť škodlivé pre korene. Najmä v lete pravidelne skontrolujte, či je pôda pod vašim flamingo stromom stále vlhká. Ideálne použite dažďovú vodu alebo vodu bez vápnika.

Japonské vŕby v kvetináčoch potrebujú tiež občas presadiť. Keď sa koreňová guľa zväčší, potrebuje viac miesta. Ak je koreňová guľa viditeľná alebo vaša japonská vŕba prestane rásť, je čas na nový kvetináč. Rovnako môžete presadiť svoj stromček na vhodnejšie miesto v záhrade, ak je to potrebné.

Najlepší čas na presádzanie japosnkých vŕb je na jeseň. Pri presekávaní použite čerstvú, výživnú, mierne kyslú zem a univerzálny hnojivo ktoré postupne uvoľňuje esenciálne živiny do vašich rastlín počas niekoľkých mesiacov.

Zimná ochrana

Japonská vŕba zasadená do zeme nepotrebuje viac ako vrstvu mulča okolo svojej základne na ochranu pôdy pred zamrznutím. Okrem toho sú japonské vŕby považované za zimovzdorné.

Avšak japonské vŕby v kvetináčoch potrebujú zimnú ochranu. Obalte kvetináč bublinkovou fóliou, flísom alebo jutovým vrecúškom a presuňte rastlinu na miesto chránené pred vetrom.

Zanechať spätnú väzbu

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť