Interiérové rastliny Praktické rady

Polievanie rastlín počas neprítomnosti: tipy, ako udržať vaše rastliny nažive počas dovolenky

Všetci sme sa už ocitli v takej situácii. Ste pripravení na dovolenku, ale vaša záhrada nie je. Objavte niekoľko našich najlepších tipov, čo robiť ak nemôžete nájsť susedov alebo priateľov, ktorí by polievali vaše rastliny počas vašej neprítomnosti.

Čítajte ďalej, aby ste objavili naše najlepšie tipy, ako sa vyhnúť stresu s polievaním rastlín počas vašej neprítomnosti. Nech už máte izbové rastliny, balkónové alebo v kvetinovom záhone, existuje nejaký druh polievacieho systému pre každú rastlinu.

Polievanie rastlín pomocou fliaš

Jednou pomerne známou metódou polievania rastlín počas neprítomnosti je použitie fliaš. Ľudia často používajú PET fliaše, ale môžete tiež použiť sklenené fliaše. Z hľadiska životného prostredia sú sklenené fliaše lepšie, pretože nezanechávajú mikroplasty v pôde. Polievanie pomocou fliaš funguje najlepšie, ak použijete hlinený kužeľ, ktorý jednoducho prišróbujete na fliašu a následne ho zasuniete priamo do pôdy. Hlinené kužeľe uvoľňujú vodu len v prípade, že je pôda taká suchá, že má vyššie nasávacie napätie ako hlinený kužeľ. To znamená, že voda sa neuvolňuje neustále, ale len vtedy, keď je pôda dostatočne suchá. Alternatívne môžete v hornej časti fliaše vyvŕtať jeden alebo dve malé otvory, cez ktoré sa voda postupne uvoľňuje. Otvory by mali byť čo najmenšie, aby voda vydržala dlhšie. Do otvoru môžete tiež vložiť korkovú zátku, napríklad z vína, ktorá tiež pomaly uvoľňuje vodu.

Tip: Do veka vložte dva dlhé klince, aby ste fliaši poskytli viac podpory v pôde a pomohli ju stabilizovať.

Veľkosť fliaše by mala zodpovedať požiadavkám rastliny na vodu, ako aj dĺžke vášho pobytu. Táto metóda polievania rastlín počas neprítomnosti je obzvlášť vhodná pre izbové a balkónové rastliny. Nevýhodou je, že výroba tohto polievacieho systému môže byť dosť časovo náročná, v závislosti od toho, koľko rastlín máte.

Tip: pre polievanie rastlín pomocou plastových fliaš: Klasické plastové fliaše obsahujú bisfenol A (BPA). Ide o látku, ktorá veľmi pravdepodobne ovplyvňuje našu hormonálnu rovnováhu a epigenetiku, teda štruktúru našich génov. Každý, kto sa už snaží vyhnúť užívaniu BPA, by mal tiež zabrániť polievaniu rastlín fliašami tohto typu, pretože BPA sa absorbuje aj rastlinami. To bolo dokázané viacerými štúdiami.

Polievanie rastlín pomocou šnúry

Ďalšou metódou polievania rastlín počas neprítomnosti je pomocou šnúry. Potrebujete iba kus veľmi hrubej bavlnenej šnúry a nádobu s vodou. Namiesto šnúry môžete tiež použiť pruhy látky.

Postup pre polievanie rastlín pomocou šnúry:

 • Zozbierajte všetky rastliny okolo nádoby s vodou.
 • Nádoba s vodou musí byť vyššie než kvetináče s rastlinami.
 • Orežte šnúru alebo pruhy látky na vhodné kusy.
 • Jeden koniec ponorte do vody a druhý koniec vložte do pôdy.
 • Na oboch stranách zatiaľte šnúru, napríklad ju obtočte okolo klinca, aby zostala vo vode a v pôde.

Pri tejto metóde sa voda vsakuje do pôdy pomocou šnúrky. Poháňa ju gravitácia, pretože nádoba s vodou je umiestnená vyššie než rastlina.

Polievanie rastlín vo vani

Ak neodchádzate na príliš dlhú dobu, môžete polievať izbové rastliny pomocou metódy vo vane. Ak nemáte vaňu alebo potrebujete polievať len niekoľko rastlín, môžete použiť aj umývadlo alebo plastový kôš.

 • Zašpuntujte vanu
 • Vložte dovnútra staré uteráky
 • Naplnite vodou asi 3 cm, alebo viac/menej v závislosti od požiadaviek na vodu
 • Vložte všetky rastliny do vane

Upozornenie: Pri použití tejto metódy musíte odstrániť kvetináč alebo podnos. Rastliny potrebujú, aby sa voda dostala cez drenážne otvory v plastovom alebo hlinenom kvetináči.

Polievanie rastlín počas neprítomnosti: hydropónia

Rastliny pestované vo veľkých hlinených granulách (teda hydroponicky) môžete polievať zásobou vody. Stačí naplniť rezervoár v kvetináči s hydropóniou až po okraj pred odchodom. Voda sa vďaka adhéznym silám dostáva len vo veľmi malom množstve na povrch hlinených guľôčok, kde je absorbovaná rastlinami. Aj napriek veľkému množstvu vody vaše rastliny nebudú premočené. To robí hydroponické pestovanie praktickým nielen počas dovolenky, ale aj pre kontinuálne použitie. Ukazovateľ hladiny vody ukazuje, aká je plná nádrž pod hlinenými guľôčkami.

Poznámka: Hydropónia zvyčajne vyžaduje použitie minerálnych hnojív. Ich výroba je škodlivá pre životné prostredie, preto neodporúčame používať hydropóniu v príliš veľkom rozsahu.


Polievanie rastlín počas neprítomnosti je jednou z kľúčových vecí, o ktoré sa treba starať, keď sa chystáme na dovolenku alebo sme preč. V tomto článku sme sa pozreli na niekoľko metód, ako udržať rastliny živé a hydratované aj v našej neprítomnosti.

Od polievania rastlín pomocou fliaš a šnúry, až po využitie vany alebo hydroponiky, každá metóda má svoje výhody a obmedzenia. Je dôležité zvoliť si tú správnu metódu, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám a typu rastlín, ktoré máte.

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek metódu, nezabudnite na dôkladné prípravy pred odchodom. Skontrolujte všetky rastliny, ich potreby a zabezpečte vhodný spôsob polievania. Vhodné je tiež informovať susedov alebo priateľov o svojej neprítomnosti, aby mohli pomôcť s polievaním rastlín, ak je to potrebné.

S týmito tipmi a trikmi sa môžete cítiť istejšie a menej stresovaní ohľadom udržania vašich rastlín zdravých počas vašej neprítomnosti. Nech sa vám darí udržať vaše zelenejšie obydlie plné života a krásy, aj keď ste na chvíľu preč.

Zanechať spätnú väzbu

 • Informačná hodnota
 • Zrozumiteľnosť