Svojimi modrými kvetmi a aromatickým lístím rozmarín prináša stredomorie k vám domov. Dozviete sa, ako sa postarať o túto voňavú bylinu pomocou našich tipov a trikov na starostlivosť o rozmarínovú rastlinu.
Rozmarín (Salvia rosmarinus) je rastlina s nízkou údržbou, ktorá potrebuje dostatok slnečného svetla a pôdu, ktorá dobre odvodňuje. Nikdy rastlinu neprelejte a rozmarín hnojte iba raz do roka na jar. Ďalej sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o starostlivosti o rozmarín.
Ako zalievať rozmarín
Ako zalievať rozmarín sa líši podľa ročného obdobia a rastových podmienok. V lete je dôležité zalievať častejšie, pretože rastliny vtedy rýchlo rastú a spotrebujú viac vody. Voda by sa mala aplikovať postupne, aby sa zabránilo premočeniu pôdy. V zime, aj keď rastlina už nepatrí medzi aktívne rastúce rastliny, stále potrebuje vodu, aby prežila. Ak dlhšie neprší, je potrebné rastlinu zaliať, aby sa zabránilo úplnému vyschnutiu pôdy.
Strihanie rozmarínu
Strih rozmarínu nie je nevyhnutný, rastlina bude bez toho úplne zdravá. Avšak nestrihaný rozmarín sa môže stať dosť drevnatým. Pravidelný strih podporí nový rast a pomôže udržať jeho tvar. Ako teda orezať rozmarín? Ak chcete, aby rastlina bola hustejšia s viacerými čerstvými výhonkami, potom odrežte prvých 5 cm z vrchov, aby podporili rozvetvenie. Ak chcete zmenšiť veľkosť rastliny, raz do roka v jar ju dôkladne orežte aby ste podporili nový rast. Treba mať na pamäti, že nový rast je náchylný na poškodenie mrazom, takže ho orežte až po poslednom mraze. Pri dôkladnom ostrihaní odrežte vetvy len o tretinu, ale nie viac, pretože drevený rast rozmarínu sa ťažšie rozvíja. Pri orezaní sa uistite, že vaše nožnice sú čisté, aby ste zabránili prenosu choroby, a ostro zahonbené, aby ste zabránili nechcenému zanechaniu nerovných rezných povrchov, ktoré môžu pritiahnuť choroby.
Starostlivosť o rozmarín: škodcovia a choroby
Rozmarín zvyčajne nepriláka veľa škodcov, no existujú dva, na ktoré by ste si mali dávať pozor:
- Chrobák rozmarínový (Chrysolina americana): je malý, okrúhly a farebný chrobák. Dospelí aj larvy sa živia listami a kvetmi rozmarínu. Títo škodcovia sú najaktívnejší v neskorom jari a lete. Najlepšie je ich zbierať rukou.
- Vošky: občas ich možno nájsť na spodnej strane listov pozdĺž stredovej žilky. Hortikulturne oleje môžu na ne mať účinok, ale všeobecne je najlepšie infikované vetvičky odstrániť a zničiť.
Hubovité choroby sú oveľa rozšírenejšie ako škodcovia na rastlinách rozmarínu. Dve najbežnejšie choroby rozmarínu, na ktoré treba dávať pozor, sú:
- Hniloba koreňov: ide o hubovú chorobu, ktorá prosperuje v mokrom, rozmoknutom prostredí pôdy. Najlepšie sa jej dá predísť, keď neprelejete rastlinu a použijete dobre priepustnú pôdu. Ak máte problémy s hnilobou koreňov, vykopnite rastlinu a odrežte zhnilé korene s čistými, ostrými nožnicami, ponechajte iba zdravé korene. Presaďte ju do čerstvej dobre priepustnej pôdy. Výrazne zlepšite priepustnosť pôdy alebo ju presuňte na lepšie miesto.
- Múčnatka: je hubová choroba spôsobená niekoľkými druhmi húb z čeľade Erysiphaceae. Tieto huby prosperujú v horúcom, vlhkom počasí. Jediným riešením je silný fungicíd, po ktorom by listy nemali byť konzumované. Najlepšie je odrezať infikované listy a presadiť rastlinu rozmarínu na menej vlhké miesto.
Zanechať spätnú väzbu