Okrasná záhrada

Oleander: Zdroj krásy

Stačí sa pozrieť na ružové kvety oleandra a každý bude cítiť na svojej koži letné teplo. Tento okrasný ker z o stredomoria prináša do vašej domácnosti teplé a stredomorské prostredie.

Oleander je považovaný za kvet mesta Hirošima, pretože preukázal svoju odolnosť. Obyvatelia mesta, ktoré bolo počas druhej svetovej vojny zničené americkou atómovou bombou, si vybrali tento stále zelený ker ako symbol nádeje. Oleander získal tento titul, pretože bol prvou rastlinou, ktorá začala kvitnúť po útoku. Hoci sa počas 75 rokov myslelo, že pôda je príliš kontaminovaná pre rastlinný život, len o rok po útoku priniesli ružové kvety odvahu a nádej do úplne zničeného mesta.

Oleander: pôvod a vlastnosti

Od doby po kristovi žiarili kvety divého oleandra v stredomorskej oblasti. Tieto kríky s ružovými kvetinami sa usadili v mokrých údoliach a záplavových rovinách inak pustého kraja. Dnes sa tam už príliš nevyskytujú kvôli narastajúcej urbanizácii a reštrukturalizácii krajiny. Oleander však môžeme často nájsť v záhradách a na terasách, kde prináša stredomorský štýl do domovov ľudí. Kríženie s oleandrovými kríkmi z Ázie viedlo k vzniku mnohých skvelých kultivarov, ktorých rôznorodosť je teraz obrovská. Oleandrové odrody sa líšia od stálych kríkov po kompaktné stromy ktoré ale nie sú veľmi odolné.

Výsadba oleandra

Oleander by mal byť vysadený na teplom a slnečnom mieste a mali by ste ho chrániť pred vetrom a silným dažďom. Najlepšie je ho vysadiť na jar, predtým než začne rásť. Pri výsadbe a presádzaní by ste mali zabezpečiť pôdu bohatú na živiny a zároveň priepustnú pre vodu. Optimálne pH pôdy pre rast oleandra by malo byť medzi 6 a 7.

Starostlivosť o oleander

Oleander je rozhodne nenáročná rastlina. Pri starostlivosti o oleander je najdôležitejšie pamätať na to, že v lete by mal mať vždy dostatok vody a dostatočné hnojivo. V zime je lepšie ho preniesť dnu, ale môže zostať vonku pomerne dlho, pretože môže prežiť až do -5 ° C bez poškodenia mrazom.

Polievanie: Môžete zabudnúť na všetko, čo sa zvyčajne musí zohľadniť pri polievaní iných rastlín. Oleander má rád tvrdú vodu – takže čím tvrdšia, tým lepšia. Vďaka svojmu prirodzenému prostrediu v povodí riek nemá ani problém s premočenými koreňmi, na rozdiel od mnohých iných druhov. Naopak – dokonca to uprednostňuje. V zime by sa mal oleander polievať šetrne. Všeobecne platí, že čím nižšia teplota v zime, tým menej vody potrebuje.

Rez: Robustný oleander je veľmi tolerantný k strihaniu a zvyčajne nemá problém s intenzívnejším orezaním. Môžete ho strihať buď na konci jesene alebo na začiatku jari a ak pravidelne orezávate, môžete ho počas leta strihať znovu a znovu. Však by ste si vždy mali obliecť rukavice, keď to robíte, pretože miazga z rastliny môže spôsobiť podráždenie pokožky.

Hnojenie: V náplavnej rovine, kde oleander prirodzene rastie, sa hromadí dosť živín. Nie je preto prekvapením, že oleander potrebuje veľa živín. Preto by ste mali svoju rastlinu hnojiť pravidelne od jari. Vyberte si hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Hnojenie by však malo skončiť najneskôr koncom augusta, pretože oleander potrebuje dosť času na prežitie mladých výhonkov počas zimného obdobia.

Prezimovanie

Oleander nie je zvyčajne odolný voči zimným podmienkam a preto by sa mal držať mimo mrazu. Avšak, krátke obdobia s mrazom až do -5°C a dokonca aj krátke obdobia so snehom neublížia oleandru a preto môže byť umiestnený vonku väčšinu roka. V zimných mesiacoch (od konca novembra do februára) by sa mal oleander presunúť do interiéru alebo na miesto, kde mu neublíži mráz.

Bežné choroby

Aj keď oleander je pomerne odolná rastlina, stále môže byť náchylný k určitým chorobám. Medzi najčastejšie choroby patria oleandrový uzol, suchá hniloba a v extrémnych prípadoch dokonca bakteriálny šarlach. V týchto situáciách môže pomôcť radikálne orezať postihnuté časti rastliny. Pri orezaní je dôležité používať čisté nástroje na minimalizáciu šírenia choroby.

Okrem toho môže dôjsť k infekcii sivou plesňou, ale toto ochorenie sa dá ľahko ovládať a zvyčajne nie je vážnym problémom.

Typickí škodcovia

Najbežnejšií škodcovia oleandrov sú červec a vošky. Väčšinou ich možno účinne ovládať opláchnutím tvrdým prúdom vody a následným postrekom rastliny zmesou vody a mäkkého mydla. Kliešte patria medzi škodcov, ktorí sa objavujú najmä v dôsledku nedostatočnej vlhkosti. Preventívny účinok môže mať postrek rastlín v suchom zimnom prostredí vodou.

Zanechať spätnú väzbu

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť