Petúnia bola kedysi cenenou liečivou rastlinou v európskej bylinnej medicíne. Dnes jej príjemné fialovo-červené kvety prilákajú včely a ďalších opelovačov. V tomto článku sa dozviete viac o liečivých vlastnostiach Stachys officinalis a ako ju pestovať, množiť a starať sa o ňu.
Pôvod a vlastnosti
Petúnia (Betonica officinalis Syn. Stachys officinalis), známa tiež ako bukvica lekárska je bylinná vytrvalá rastlina patriaca do čeľade Lamiaceae. Je úzko príbuzná s rastlinami ako čistec lesný (Stachys sylvatica) a čínskou artyčokou (Stachys affinis) a môže sa vyskytovať na lúkach, v riedkych lesoch a medzi kríkmi po celej Európe a Kaukaze. Hoci už nie je populárna v súčasnej medicíne, petúnia bola dôležitou tradičnou bylinnou medicínou v Európe a Egypte až do stredoveku, kde bola používaná na liečenie rôznych chorôb.
Petúnia rastie do výšky približne 40 až 60 cm a má štvorcové, trochu chlpaté stonky, ako je to typické pre rastliny v čeľade Lamiaceae. Listy petúnie sú oválne so zvlnenými okrajmi a majú krátke stonky, ktoré sa ležérne priliehajú k stonke. Pred kvitnutím tvoria listy kruh v základni rastliny, známy ako bazálna ružica; listy na kvetných výhonoch sedia proti sebe. Kvety petúnie sú husto usporiadané a obopínajú stonku s množstvom malých, červeno-fialových až bielych kvetov labiatiek. Na konci leta kvety tvoria plodové hlavičky s štyrmi plodmi na opelený kvet. Opelovače ako včely a motýle navštevujú petúnie od júna do augusta, keď kvitne, aby získali nektár a malé množstvo peľu.
Pestovanie: kde a ako
Petúniam sa najlepšie darí na slnečnom alebo polotienistom mieste v humóznej, ílovitej pôde s dobrým odvodnením. Je odolná voči suchu a potrebuje stredné množstvo živín.
Stachys officinalis si môžete zakúpiť ako sadenicu v kvetinárstve a vysadiť ju na jar alebo na konci jesene. Pestovanie petúnie zo semien je možné, ale trvá to dosť dlho. Semená potrebujú tzv. studenú stratifikáciu, teda dlhšie obdobie s nízkymi teplotami, aby mohli klíčiť. Preto sa semená vysievajú vonku medzi septembrom a decembrom a klíčia až po vzostupe teplôt na jar.
Je tiež možné sejba semien počas celého roka na svetlom, teplom parapete. Na to je potrebné najprv semená namočiť v teplej vode počas 24 hodín. Potom ich uložte do vlhkej zeme alebo kuchynskej utierky a ideálne do uzavretej vreckovej tašky v chladničke asi osem týždňov. Následne vysievajte semená do kochlíka s nízkou živinovou pôdou a jemne zalejte. Potom semená zasejte do substrátu 4 až 5 cm hlboko a udržujte ich pri izbovej teplote. Pamätajte, že klíčenie trvá dlho – môže trvať od 30 do 80 dní, kým sa prvá sadenice objavia. Počas tejto doby sa uistite, že pôda zostáva vlhká.
V jarnej alebo neskoršej jesennej sezóne môžete mladé rastliny priamo zasadiť do záhonu alebo do nádoby s kapacitou aspoň 5 litrov. Najskôr odstráňte nežiadúce buriny a uvoľnite pôdu. V prípade slabých pôd môžete použiť zrelý kompost na obohatenie pôdy. Potom vykopte dostatočne veľké diery vzdialené 25 až 30 cm a umiestnite do nich mladé rastliny. Dierky zasypte zeminou, jemne stlačte a zalejte vodou.
Starostlivosť o petúnie
Petúnie sú nenáročné rastliny, o ktoré sa ľahko stará. Zalievanie je potrebné len zriedka v prípade dlhodobého sucha alebo pokým sa rastlina neusadí. Pre podporu kvitnutia a silného rastu sa petúnie na jar hnoja hnojivom na rastlinné báze alebo zrelým kompostom. V našom podnebí sú petúnie úplne mrazuvzdorné až do -5°C a tak nepotrebuje žiadnu zimnú ochranu. Rastlina odumiera na konci jesene. Pred novými výhonkami v nasledujúcej jar odrežte mŕtve časti rastliny tesne nad zemou. Petúnie sa môžu rozmnožovať aj vegetatívnym delením v jeseni s pomocou lopaty.
Liečivé účinky a zdravotné výhody
Listy peútnie sa zbierajú počas kvitnutia rastliny medzi júlom a augustom a sušia sa na ďalšie použitie. Obvykle sa suchá petúnia pije ako liečivý čaj. Listy obsahujú až 15% tanínov a majú horkú chuť. Sú využívané najmä na podporu zastavenia krvácania, trávenia a funkcie pečene. Stachys officinalis sa môže tiež použiť na liečbu bolestí hlavy alebo zubov, žlčníkových alebo obličkových kameňov, gastrointestinálnych problémov a dokonca aj respiračných ochorení ako je astma. V homeopatii sa používa na liečbu tráviacich ťažkostí, ako aj na podporu funkcie pečene a pankreasu.
Avšak použitie betónie nie je obmedzené len na liečebné účely. Rastlina sa tiež dá použiť na farbenie vlny a tkanín do žltej farby.
Zanechať spätnú väzbu