Pestovanie

Pestovanie kaktusov Opuncie

Opuncie sú zaujímavé kaktusy, ktoré majú charakteristické ploché a oválne stonky pokryté drobnými bodkami. Sú veľmi nenáročné na starostlivosť a preto sú obľúbené u pestovateľov kaktusov. V tomto článku sa pozrieme na to, ako ich pestovať, zimovať a hnojiť.

Pestovanie

Opuncie sa dajú ľahko pestovať v kvetináči. Vyberte si dobre priepustný substrát s dostatočným množstvom piesku, aby zabránil zaburineniu. Pestujte ich na slnečnom mieste, s dostatočným množstvom priameho slnečného svetla. Ak nezískavajú dostatok slnečného svetla, môžu byť stonky slabé a mäkké.

V lete môžu byť opuncie vystavené vonkajším podmienkam, ale uistite sa, že ich udržujete mimo priameho slnečného žiarenia a pred silnými dažďami. V zime ich udržujte v interiéri pri teplote 10-15 stupňov Celzia.

Zimovanie

Opuncie sú cenené aj pre ich schopnosť prežiť v chladných podmienkach. Ak chcete opuncie zimovať, uistite sa, že sú v suchom a chladnom prostredí. V ideálnom prípade ich udržujte pri teplote 5-10 stupňov Celzia, ale môžu prežiť aj pri teplotách okolo 0 stupňov Celzia. Ak udržujete opuncie v teplejších podmienkach, ich stonky sa môžu začať predĺžiť, čo môže viesť k narušeniu ich tvaru.

Hnojenie

Opuncie sú relatívne nenáročné na hnojenie. V období rastu ich môžete hnojiť hnojivom na kaktusy alebo všeobecným hnojivom s nízkym obsahom dusíka. V zime nevyžadujú žiadne hnojenie.

Ak sa rozhodnete hnojiť opuncie, odporúča sa aplikovať hnojivo raz za mesiac. Ak použijete príliš veľa dusíka, môže to viesť k nadmernému rastu stoniek, čo môže viesť k narušeniu ich tvaru.

V závislosti od podmienok vám môže trvať niekoľko rokov, kým sa vaše opuncie stanú dosť veľkými na to, aby kvitli. Ich kvety sú krásne a majú rôzne farby, vrátane bielych, žltých, oranžových a červených odtieňov. Kvitnú na jar až v lete, keď dostanú dostatok svetla.

Pri pestovaní opuncie dbejte na to, aby ste ich nezalievali, pretože nadmerná vlhkosť môže viesť k hnilobe koreňov. Ak máte podozrenie, že ste ich zaliali príliš často, nechajte substrát vyschnúť pred zalievaním znova. V lete ich môžete zalievať častejšie, zatiaľ čo v zime by ste mali zalievať menej často.

Ak chcete pestovať viacero opuncí, môžete ich rozmnožiť odrezkami. Odrežte časť stonky s nožnicami a nechajte ju vyschnúť na niekoľko dní. Potom ju položte na substrát a nechajte ju zakoreniť. Rovnako ako pri iných kaktusoch, zakorenenie môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov, takže buďte trpezliví.

V prípade, že sa na vašich opunciách objaví škodca, ako napríklad voška alebo roztoč, môžete použiť insekticídne mydlo alebo insekticídne spreje. Vyhnite sa použitiu chemických pesticídov, pretože môžu byť škodlivé pre rastliny a vaše zdravie.


Všeobecne platí, že ak chcete mať zdravé a pekné opuncie, uistite sa, že im poskytnete dostatok svetla, priateľské prostredie a primeranú starostlivosť. Ak budete dodržiavať tieto základné kroky, vaše opuncie vám môžu priniesť roky krásy a radosť z ich pestovania.

Zanechať spätnú väzbu

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť