Ovocné stromy

Pestovanie čerešní: Ako na to

Čerešne sú obľúbeným ovocím, ktoré si radi doprajú mnohí z nás. Ak máte záujem o pestovanie čerešní na vlastnom pozemku, máte pred sebou veľa možností. V tomto článku vám prinášame niekoľko užitočných tipov, ako na to.

Výber správneho miesta pre výsadbu

Čerešne potrebujú dostatok slnečného svetla, aby sa mohli správne vyvíjať a produkovať plody. Vyberte miesto, ktoré má aspoň 6 hodín slnečného svetla denne. Zabezpečte dobre priepustnú pôdu, ktorá je bohatá na živiny a má pH okolo 6,5. Pred výsadbou čerešní je dobré nechať si urobiť pôdny test, aby ste vedeli, či je vaša pôda vhodná pre pestovanie čerešní.

Čerešne by mali byť vysadené v dostatočnej vzdialenosti od iných stromov, aby mali dostatok priestoru na rast a aby sa zabránilo prekrytiu korún.

Najlepšie sa im darí v oblastiach s miernym a vlhkým podnebím. Ak žijete v oblastiach s extrémnymi teplotami alebo suchom, môže byť pestovanie čerešní náročné.

Správna odroda

Ak sa nachádzate v oblasti so strednými až teplými letami a mierne zimy, môžete zvážiť pestovanie stredne skorých odrôd, ako sú napríklad ‚Van‘, ‚Merchant‘, ‚Ulster‘ alebo ‚Regina‘. Tieto odrôdy majú stredne veľké plody s kyslou a sladkou chuťou, sú veľmi produktívne a menej náchylné na choroby.

Pre oblasti s chladnejším podnebím a kratšou sezónou dozrievania sú vhodnejšie odrôdy s neskorým dozrievaním, ako sú napríklad ‚Stella‘, ‚Lambert‘ alebo ‚Sam‘. Tieto odrôdy majú väčšie plody s vynikajúcou chuťou a sú väčšinou odolnejšie voči mrazu a chorobám.

Pred výberom odrody čerešní sa odporúča tiež skontrolovať, či je daná odroda vhodná pre vašu oblasť a pôdu, na ktorej chcete pestovať. K dispozícii sú aj hybridné odrôdy čerešní, ktoré kombinujú výhody viacerých odrôd a môžu byť vhodné pre záhrady s obmedzeným priestorom.

Ochorenia čerešní a prevencia

Podobne ako iné ovocné druhy, aj čerešne často trpia ochoreniami a škodcami, ktoré môžu zničiť úrodu. Medzi najčastejšie škodcov patrí vrtivka čerešňová, ktorá spôsobuje červivé plody. Na zistenie prítomnosti vrtivky môžete použiť žlté lepiace pásy, ktoré rozvešajte do koruny čerešne na začiatku mája. V prípade vysokého výskytu škodcu si môžete kúpiť postrek na prírodnej báze v špecializovaných obchodoch. Výberom správnej odrody čerešne, ktorá dozrieva v 3. až 4. týždni, sa dá predísť výskytu škodcov. Ak sa čerešne nakazia chorobami ako monilióza, dierkovitosť alebo škvrnitosť listov, existujú postreky na prírodnej báze, ktoré pomáhajú s týmito problémami.

Skladovanie a zber čerešní

Zber a správne skladovanie čerešní je rovnako dôležité ako ich pestovanie. Čerešne by sa mali zberať vtedy, keď sú plne zrelé, aby mali najlepší chuťový zážitok a aby sa predišlo vzniku hniloby. Väčšinu čerešní je potrebné zozbierať ručne, pričom by sa mali oddeľovať len zrelé plody a tie súvisle ukladať do nádob.

Po zbere čerešne treba skladovať na chladnom a suchom mieste. Najlepšie miesto pre skladovanie čerešní je chladnička, kde môžu vydržať až týždeň. Ak ich chcete skladovať dlhodobo, potom ich môžete zamraziť alebo ich uskladniť v chladničke s nižšou teplotou.

Pri skladovaní je dôležité dbať na to, aby sa čerešne neklepali a aby boli oddelené od iných ovocia, pretože majú sklon absorbovať iné arómy. Okrem toho, by sa mali skladovať v plytkých nádobách, aby nedochádzalo k poškodeniu plodov a aby bolo možné ľahko preskúmať plody pred ich konzumáciou.


Záverom možno povedať, že pestovanie čerešní je zaujímavou aktivitou, ktorá môže priniesť bohatú úrodu sladkých plodov. Pre úspešné pestovanie čerešní je potrebné venovať pozornosť výberu vhodného miesta na výsadbu, správnemu výberu odrody a pravidelnému zalievaniu a hnojeniu. Sledovanie vývoja škodcov a chorôb a pravidelné postrekovanie na prírodnej báze pomôže udržať čerešne zdravé a produktívne. Pri zbere a skladovaní treba byť opatrný, aby sa plody počas prepravy a uskladnenia nepoškodili a udržali si čo najdlhšiu čerstvosť. S pravidelnou starostlivosťou a správnym postupom je možné mať z čerešňového stromu vynikajúcu úrodu, ktorá poteší každého milovníka sladkého ovocia.

Zanechať spätnú väzbu

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť