Praktické rady

Strih olivovníka

Olivovníky, ktoré nám dokážu priniesť stredomorskú atmosféru aj do našich domov a záhrad, môžeme úspešne pestovať ako rastliny v kvetináčoch a použiť ako dekoráciu pre náš interiér aj exteriér. Aj keď nevyhovujú našim zimným podmienkam, je na slovenskom trhu dostupná pestrá variácia veľkostí a strihov olivových stromčekov, ktoré môžeme využiť na ozdobenie našich záhrad, predzáhradiek, altánkov a oddychovej zelenej zóny.

O starostlivosti olivovníkov sme už niekoľkokrát písali. Niektorí pestovatelia preferujú prirodzený rast a tvarovanie, iní sa boja stromu dotknúť zo záujmu o rešpekt. Hoci staršie a drahé stromy môžu byť vnímané ako väčšie a cennejšie, strih má pri olivovníkoch svoju dôležitosť. Pomáha zlepšiť vitalitu stromu, sústrediť živiny do koruny alebo na kľúčové miesta pre rastlinu. Správny strih presvetľuje strom a podporuje tvorbu plodov najmä u starších a silnejších stromov.

Jarný strih

Jarný strih je pre olivovník veľmi dôležitý. Pre mnohých z nás je to prvá skúsenosť s ostrihaním olivovníka, najmä ak sme si ho zakúpili v priebehu jesenej alebo jarno-letnej záhradkárskej sezóny. Jarný strih sa tiež nazýva očistným a zahŕňa odstránenie suchých alebo poškodených konárov a výhonkov. Aj keď je olivovník pomerne odolný voči chorobám a škodcom, odstránenie problémových konárov je dôležité. Ak máme dostatok mladých a zdravých výhonkov, môžeme odstrániť aj staršie konáre. Pri jarnom strihu je tiež dôležité odstrániť križujúce sa výhonky, ktoré môžu brániť slnečnému žiareniu a spôsobovať tieň.

Ak ste na jeseň neostrihali rastlinu a chcete, aby kvitla alebo priniesla ovocie, mali by ste sa vyhnúť strihaniu minuloročného dreva. Toto drevo je totiž najpravdepodobnejším miestom pre tento rok kvitnutia a následne aj pre možné ovocie.

Ďaľší strih

Rastliny, ktoré nerodia v teplých mesiacoch, môžu byť strihané bez akýchkoľvek obmedzení. Mladé konáre môžu byť zastrihnuté na polovicu tesne nad lístkom, aby lístky zakryli strih a neodhalili príliš holý pahýlik. Strih pomáha zahusťovať korunu a dosiahnuť požadovaný vzhľad a hustotu. Je však potrebné byť opatrný pri strihaní rastlín, ktoré už prinášajú plody, a vyčkať s strihom až po zbere plodov. Rastliny na kmienku alebo tie, ktoré majú byť tvarované na jednom mieste, vyžadujú odstraňovanie mladých výhonkov a konárikov na neželaných miestach. Nesstrihané rastliny môžu pôsobiť riedko a neesteticky. Olivovníky si vyžadujú čas a starostlivosť, aby dosiahli požadovaný vzhľad, a majú potenciál žiť celé stáročia.

Zanechať spätnú väzbu

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť