Exotika

Starostlivosť o avokádo: zavlažovanie, orezávanie a ďalšie tipy.

Ak sa vám podarilo úspešne vypestovať avokádo zo semena, teraz sa o ne musíte správne starať, aby vyrástli veľké a silné. Ak ste našli vhodné miesto pre svoju rastlinki avokáda, starostlivosť o ňu nie je taká ťažká, ako by sa mohlo zdať. V našej časti sveta sa avokádové rastliny obvykle pestujú vnútri a zvyčajne neplodia ovocie, preto sa zameriavame na impozantne veľké listy. Zistite, ako udržať ich vitalitu a lesk.

Starostlivosť o rastlinku avokáda: zavlažovanie

Pri starostlivosti o avokádovú rastlinu je vždy dôležité nájsť dokonalú rovnováhu. Po úspešnom pestovaní avokádovej rastliny zo semena je správna starostlivosť o avokádo rozhodujúca. Avokádové rastliny majú stredne až vysoké nároky na vodu. Pravidelne zalievajte avokádové rastliny a uistite sa, že sú vždy mierne vlhké, ale nikdy nie príliš mokré. Vyhnite sa preliatiu avokádového stromu. Najlepšou voľbou je mierne kyslá voda, ako napríklad dažďová voda. Poklesnuté lístie je znamenie nedostatočného zavlažovania avokádovej rastliny. Pred zavlažovaním je najlepšie skontrolovať substrát testom prsta. Ak sa povrch pôdy zdá byť suchý, je čas znovu zaliať. Vyhnite sa dlhodobému vysychaniu.

Množstvo vody, ktoré avokádová rastlina potrebuje, závisí od veľkosti rastliny, ročného obdobia a miesta. Je tiež dôležité umiestniť avokádo do kvetináča s drenážnym otvorom, aby nadbytočná voda mohla odtiecť.

Dôležité: Pravidelné rozprašovanie vodu je ďalším dôležitým krokom pri starostlivosti o avokádovú rastlinu. Pravidelné rozprašovanie mäkkej vody na rastliny je dôležité, pretože avokádové rastliny potrebujú vysokú vlhkosť. Ak je vzduch príliš suchý, vyvinú sa nepríjemné, suché končeky lístia.

Ako hnojiť rastlinku avokáda

Avokádovníky potrebujú hnojenie iba od jari do jesene. V tomto období sa rastlina aktívne rozvíja a potrebuje dostatok živín na to, aby rástla a zostávala zdravá. Pre avokády v kvetináčoch odporúčame použiť tekuté hnojivo, ktoré jednoducho pridáte do vody, ktorú používate na zavlažovanie vášho avokádového stromu. Okrem toho, že sa ľahko aplikuje, toto hnojivo obsahuje veľa dusíka pre zdravý a rýchly rast. Mikroorganizmy v tomto hnojive pomáhajú koreňom avokáda absorbovať živiny a optimalizovať využitie substrátu. Raz týždenne aplikovanie hnojiva je dostatočné. Avokádovníky v zime netreba hnojiť.

Tip: V lete, medzi májom a októbrom, je najlepšie umiestniť avokádový stromček von. Polotienisté a chránené miesto je vhodné. Toto obdobie vonku pomáha rastline vďaka zvýšeniu svetla, ktoré vedie k robustnejším listom a výhonkom. Umiestnenie avokádového stromčeka vonku tiež znižuje riziko napadnutia škodcami.

Ako strihať avokádovníky

Strihanie avokádovníka je dobrý nápad na obmedzenie jeho výšky a podporu vetvenia. Avokádovníky sa len ťažko sami vetvia a často tvoria vysoký stredový výhonok s málo listami – preto navrhujeme skorž rez avokádovníkov zhora. Pokiaľ ide o čas orezania avokádovníka, najlepšie je to urobiť na jar. Na to vezmite ostré nožnice a odrežte vrch hlavného výhonku tesne pod hornými listami. Avokádovník sa z tohto bodu bude vetviť a znovu vypučí. Podobným spôsobom postupujte s dobre vyvinutými bočnými výhonkami. Pred orezaním sa uistite, že avokádovník má aspoň 30 cm výšky a už má nejaké listy.

Presádzanie

Presádzať avokádové rastliny najlepšie na jar, priamo po orezaní. Mladé avokáda treba presádzať každý rok. Staršie rastliny v dobrej pôde potrebujú presádzanie len každé dva až tri roky. Ak rastlina takmer nerastie, korene už prerástli kochlík alebo sa pôda už nedokáže zadržiavať vodu, potom je čas na presádzanie.

Pri presádzaní avokádovníka použite čerstvú, dobre odtokovú pôdu a zreteľne väčší kochlík. Začnite vytvorením odtokovej vrstvy v kochlíku, aby ste v budúcnosti zabránili hromadeniu vody. Následne položte na vrstvu pôdy avokádovú rastlinu a zalejte zostávajúce medzery pôdou. Pri presádzaní avokádových stromov sa odporúča skontrolovať aj korene. Mali by vyzerať zdravo a sviežo a nemali by vylučovať zápach plesní. Hnedé, mäkké korene sú známkou hromadenia vody a hniloby koreňov. Nakoniec zakryte povrch pôdy vrstvou mulča z expandovaných hliníkových granúl, štrku alebo borovicovej kôry. Toto zabráni príliš rýchlemu odparovaniu vody z pôdy a zabezpečí, že substrát zostane vlhký.

Starostlivosť o avokádovú rastlinu počas zimy

Nízke teploty počas zimy nami nie sú pre avokádové rastliny veľmi priaznivé. Od októbra ich preto prineste späť do interiéru a umiestnite ich na svetlé miesto, ale nie na priame slnko. Avokádové rastliny majú tiež problém s suchým vzduchom z kúrenia. Položenie misky s vodou na radiátor môže pomôcť zvýšiť vlhkosť vzduchu. Avokádové rastliny v zime prechádzajú do stavu spánku, preto sa o ne starajte menej. V tomto období sa neodporúča hnojenie a polievajte menej, ale nedovoľte vyschnutie substrátu. V interiéri môžu avokádové rastliny v zime stratiť niektoré listy, ale nemusíte sa obávať. Nasledujúcu jar sa rastlina opäť rozkvitne.

Škodcovia a ochorenia avokádovníka

Avokádovníky, ktoré sú pestované ako izbové rastliny, zvyčajne po niekoľkých rokoch strácajú svoju vitalitu. Produkujú menej listov a už nie sú tak žiarivé ako kedysi. Je to celkom prirodzené, pretože avokádovníky ako izbové rastliny zvyčajne nedostávajú dosť svetla a často trpia nízkou vlhkosťou, čo znižuje ich životnosť. Suchosť pôdy alebo vzduchu spôsobuje vysychanie koncov listov. Niekedy však môžu váš avokádovník napadnúť škodcovia a spôsobiť rôzne choroby.

Červce (Coccoidea): Červce sú ľahko rozpoznateľné svojou tvrdou vonkajšou ochrannou škrupinou (nazývanou aj krovina). Červce sa zvyčajne skrývajú v pazuchách listov a dobre znášajú suchý vzduch, takže sa v zime vyskytujú častejšie, keď je rastlina už oslabená.

Pavúčiky (Tetranychidae): Pavúčiky sú drobní škodcovia, ktorých prítomnosť spoznáte podľa škôd, ktoré na rastline spôsobujú. Sajú rastlinné miazgy z listov, čo zanecháva malé, svetlo farebné bodky.

Koreňová hniloha: Ak je pôda vlhká a páchne zatuchlou plesňou, môže vaša avokádová rastlina trpieť koreňovou hnilobou. To sa prejavuje žltými alebo hnedými listami, ktoré vyschli na okrajoch. Jediné, čo vám môže pomôcť, je odstránenie hnijúcich koreňov, presadenie avokádového stromčeka do čerstvej pôdy a v budúcnosti znižovanie zalievania. Vytvorenie drenážnej vrstvy na dne kvetináča je veľmi dôležité pre predchádzanie vode, ktorá sa v pôde hromadí.

Verticiliové vädnutie: Je to plesňové ochorenie, ktoré napadá rastliny cez pôdu. Pleseň upcháva vodné kanály tak, že avokádovník už nemôže zásobiť samého seba vodou, čo vedie k zvädnutiu a usychaniu listov. Ako preventívna opatrenie sa treba vyvarovať nadmerného zalievania a ťažkej, mokrej pôdy. Choré rastliny treba odstrániť.

Zanechať spätnú väzbu

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť