Exotika

Ságové palmy: tropický klenot

Ságové palmy, známe tiež ako kráľovské ságové palmy alebo japonské ságové palmy, sú úžasné a ľahko pestovateľné rastliny, ktoré siahajú do obdobia dinosaurov. Ságová palma je skvelým doplnkom pre slnečnú miestnosť alebo kanceláriu. Jej papraďovité lístie a jedinečný kmeň dodávajú akémukoľvek priestoru exotický pocit. Pokračujte v čítaní, aby ste zistili najlepšie spôsoby, ako pestovať, starať sa o sagové palmy a množiť ich.

Pôvod a charakteristiky sagovej palmy

Ságové palmy (Cycas revoluta) sú tiež nazývané kráľovské sagové palmy, cykasy alebo japonské ságové palmy. Tieto rastliny patria do starobylej skupiny rastlín známej ako cykasy, ktorá sa dá vysledovať až do obdobia dinosaurov. Napriek svojmu názvu nie sú sagové palmy skutočnými palmami. Sú to palmové gimnospermy s reprodukčnými črtami konífer a lístím podobným palmám a papradiu. Ságové palmy majú dlhé, kožovité, perovito zložené lístie, ktoré rastie v závitiach priamo z hlavného kmeňa. Sú to dvojdomé rastliny, čo znamená, že môžu byť samčie alebo samičie a nekvitnú. Namiesto toho produkujú šišky. Ságové palmy sa môžu rozmnožovať vegetatívne pomocou odnoží alebo pohlavne pomocou orieškov produkovaných v šiškách samičích rastlín.

Pestovanie ságových paliem

Ságové palmy rastú neskutočne pomaly a nakoniec dosiahnu výšku 1 až 2 m počas 30 až 50 rokov. Vďaka svojej poamelému rastu sú skvelými izbovými rastlinami, ale môžu byť pestované aj vonku v teplejších podnebných podmienkach s ochranou pred zimou. Ságové palmy potrebujú dobre priepustnú pôdu a dostatok jasného nepriameho slnečného svetla. Dobrým zmesou pôdy na začiatok je kompost bez rašeliny. Kompost poskytuje dostatočné živiny pre vývoj listov a koreňov, zatiaľ čo perlit zlepšuje odvodnenie, aby sa zabránilo zamokreniu koreňov.

Ságovým palmám sa najlepšie darí v jasnej miestnosti s oknom na juh alebo západ. Vonku potrebujú miesto s filtrovaným slnečným svetlom, pretože vystavenie intenzívnemu priamemu slnečnému svetlu môže spôsobiť popálenie a poškodenie listov. Sagové palmy sú pôvodom z subtropického podnebia a prosperujú v teplotách od 10 do 24 °C. Chladnejšie teploty spomaľujú ich rast a môže dôjsť k poškodeniu listov, ak teploty klesnú pod 0 °C. Avšak dobre zakorenený a zrelý exemplár zasadený do zeme môže prežiť mierny mráz na otvorenom priestranstve, ale môže utrpieť škody. Preto sa odporúča zakrytie hortikulturnou fóliou alebo dekou na ochranu pred mrazom.

Tip: Ságové palmy môžu mať na svojich listoch výzor vločkovej, tenkej vrstvy vosku. Neodstraňujte ju, pretože vosková vrstva pomáha udržiavať vodu v suchom vzduchu.

Starostlivosť

Hlavnou vecou ktorú treba pri úprestovaní Cycas revoluta poznamenať, je nezalievať ich príliš veľa. Ságové palmy sú veľmi náchylné na poškodenie koreňov a hnilobu spôsobenú rôznymi druhmi húb, ako sú tie v rodine Phytophthora. Nadmerné zalievanie a zeminy s nedostatočným odtokom podporujú rast húb. Nechajte vašu ságovú palmu trochu vyschnúť medzi zavlažovaniami. Na zistenie, či ju treba zalievať, zasunte prst do pôdy; ak je povrch suchý, ale zemina je vlhká 2 až 3 cm hlboko, vaša rastlina potrebuje vodu. Ságové palmy majú radi aj vlhkosť. V zimných mesiacoch, keď radiátory vysušujú vzduch, nechajte rastlinu stáť na mriežke v plnej misky s kamienkami. Misku neustále napĺňajte vodou, ale nedovoľte, aby voda zasiahla dno nádoby, pretože to môže viesť k vodnému ucpávaniu a hnilobe koreňov. Ak je vaša sago palma v slnečnej a svetlej miestnosti, občas ju postriekajte čistou vodou. Hnojte mesačne od konca jari do začiatku jesene. Na hnojenie ságových paliem tekutý hnoj pre izbové rastliny. Obsahuje mikroorganizmy a dôležité živiny, ktoré pomáhajú udržiavať koreňové systémy a lístie zdravé a silné.

Ságové palmy rastú pomaly a nie je potrebné ich často presádzať. Je však dobré vymeniť ich pôdu každé dva až päť rokov. To zabraňuje akumulácii minerálov v staršej pôde a umožňuje skontrolovať príznaky hniloby koreňov. Pôdu obnovte čerstvou, dobre odvodnenou pôdou a ak rastlina nie je viazaná na koreňoch, presaďte ju späť do pôvodného kontajnera. Najlepšie sú nepoliate terakotové kvetináče, pretože umožňujú vlhkosti odparovať cez steny a pomáhajú zabrániť pretekaniu vody.

Ságové palmy tiež nepotrebujú časté orezávanie. Keď starnú, listy zažltnú, postupne uschnú a zhnijú. Žlté listy nerežte. Aj keď nevyzerajú atraktívne, žlté listy ďalej produkujú a vylučujú živiny pre zvyšok rastliny. Počkajte, kým úplne nezhnednú a potom ich odrežte tesne pri kmeni.

Rozmnožovanie

Ságová palma sa dá rozmnožovať semienkami alebo vegetatívne delením. Palma produkuje bočné výhonky, ktoré rastú zo základne kmeňa. Odstránením týchto výhonkov zlepšíte prietok vzduchu k základu kmeňa a znížite preplnenie a súťaženie o zdroje. Tieto výhonky môžete potom použiť na pestovanie nových rastlín. Rozmnožovanie pomocou semien si vyžaduje trochu viac trpezlivosti.

Ak chcete rozmnožovať semenami, použite rukavice a postupujte týmito krokmi:

  • Získajte životaschopné semená od dôveryhodného zdroja.
  • Použite dobre priepustnú záhradnú pôdu zmiešanú v pomere 1:1:1 s perlitom a pieskom.
  • Odrobte slupku a namočte semená na 1 – 2 dni, aby sa zjemnili a hydratovali.
  • Do každého kvetináča umiestnite 2 – 3 semená dostatočne hlboko v zemi tak, aby boli dve tretiny každého semena vyčnievajúce.
  • Zakryte plastovým obalom alebo sklenenou baňou, aby ste udržali vysokú vlhkosť.
  • Umiestnite na teplé, svetlé miesto a udržujte teplotu okolo 18 °C, prípadne použite podložku na zahrievanie semien.
  • Udržujte zem vlhkú.
  • Buďte trpezliví! Najprv sa objavia korene, potom prvý list. To môže trvať 6 až 9 mesiacov, takže nebuďte náhľaví a neuvažujte, že váš projekt zlyhal.
  • Odstráňte plastový obal, keď sa objaví prvý list a každú sadenicu presaďte do samostatných malých terakotových kvetináčov.
  • Nové rastliny starajte sa podľa normálnej starostlivosti o sagové palmy, najmä sa vyhýbajte priamemu intenzívnemu slnečnému žiareniu.

Na rozmnožovanie pomocou výhonkov si oblečte rukavice a postupujte podľa týchto krokov:

  • Výhonky si vytvoria vlastné korene. Pre najlepšie výsledky rozmnožovania počkajte, kým sa ich korene vyvinú a budú rásť do pôdy.
  • Pred použitím sterilizujte svoje nástroje a nádobu alkoholom alebo roztokom 10% bieliacej vody, aby ste znížili šancu akejkoľvek plesňovej kontaminácie. Budete potrebovať lopatu, nôž alebo nožnice a kvetináč, ktorý bude trochu väčší ako priemer odnože.
  • Použite pôdu s dobrým odvodnením zmiešanú 1:1:1 s perlítom a niektorým pieskom.
  • Odstráňte svoju ságovú palmu z kvetináča, uvoľnite a odstráňte pôdu z oblasti medzi odnožou a kmeňom svojej hlavnej ságovej palmy. V závislosti na veľkosti odnože môžete odnož jemne oddeliť od hlavného kmene rukami. Ak nie, použite nôž a odrežte výhonok od hlavného kmene čo najbližšie k hlavnému kmenu.
  • Nožnicami odrežte akékoľvek korene, ktoré sú zapletené medzi odnožou a hlavným kmeňom vašej ságovej palmy. Tým sa predíde prílišnému poškodeniu oboch koreňových systémov pretahovaním alebo prílišným manipulovaním.
  • Výhonky položte na podnose na svetlom mieste mimo priameho slnečného svetla na deň alebo dva, aby sa rana zahojila. Kalus je spôsob, akým sa rastlina chráni pred infekciou poškodeného tkaniva. Počas tohto času budete možno musieť odnože občas poprášiť korene.
  • Počas odpočinku výhonkov počas jedeného až dvoch dní ich zasaďte do kvetináčov s voľnou, dobre odvodňujúcou pôdou až po kmeň.
  • Starajte sa o nové rastliny rovnako ako o svoje iné ságové palmy. Neprelejte ich a nechajte ich medzi zalievaním vyschnúť. Korene by sa mali plne vyvinúť v priebehu niekoľkých mesiacov.

Zanechať spätnú väzbu

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť