Polievanie rastlín je základnou a nevyhnutnou časťou starostlivosti o rastliny. Hoci polievanie je základne dôležité, zriedka platí univerzálna pravidlo, ktoré by sa vzťahovalo na všetky rastliny. Rastliny potrebujú vodu na udržanie svojich životne dôležitých funkcií. Ale ako správne polievať rastliny? Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú, ako často a koľko vody rastlina potrebuje, vrátane veľkosti kvetináča, teploty, druhu pôdy a slnečného svetla. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli všetko, čo potrebujete vedieť o polievaní rastlín.
Prečo je potrebné polievať vaše rastliny?
Nie len zvieratá a ľudia závisia od vody. Rastliny tiež pozostávajú z živých buniek naplnených tekutinou a pravidelne potrebujú dopĺňať svoje zásoby vody. Bunky rastlín sú prevažne tvorené vodou a ak rastlina nedostane dostatok vody, teda nízky tlak vody v jej bunkách, nebude schopná udržať svoj vzpriamený tvar. V dôsledku toho začnú vädnúť listy. Voda v rastline tiež slúži na prenos živín. Väčšina rastlín absorbuje vodu cez svoje korene. Existujú výnimky, ako napríklad tillandsie, ktoré absorbujú vlhkosť cez svoje listy.
Ako často by ste mali polievať rastliny?
Na otázku, ako často by ste mali polievať rastliny, neexistuje jedno univerzálne pravidlo. Ako už bolo spomenuté, frekvencia polievania vašich rastlín závisí od mnohých faktorov.
Jedným takým faktorom je počasie. Ak prší „ako z krhly,“ ďalšie polievanie záhrady nie je potrebné. Naopak, ak nastanú dlhé obdobia sucha, môže byť potrebné napojiť vaše rastliny.
Rovnako dôležitú úlohu zohráva aj ročná doba. Počas zimy nie je takmer nutné rastliny polievať, pretože väčšina rastlín v tomto období nie je aktívne v raste z dôvodu nedostatku svetla. To znamená, že takmer neabsorbujú živiny a tiež strácajú menej vody v dôsledku nižších teplôt.
Typ pôdy, poloha a samozrejme druh rastliny tiež ovplyvňujú potrebu vody.
Ako ovplyvňuje typ pôdy to, ako často musíte polievať?
- Pôda z ílu a pôda bohatá na humus alebo ílovitá pôda uchovávajú najviac vody, čím ju udržiavajú ľahko dostupnú pre rastliny.
- Ílovitá pôda tiež uchováva veľa vody, ale tá je väčšinou zadržiavaná v póroch pôdy a len obmedzene je dostupná rastlinám. Musia byť polievané častejšie ako pôdy bohaté na humus a voľné.
- Piesočnaté pôdy majú veľmi hrubé póry, cez ktoré voda jednoducho steká do podložia. Rýchlo vysychajú a je potrebné ich polievať v kratších intervaloch.
Ako ovplyvňuje poloha to, ako často musíte polievať?
- Na miestach vystavených slnku dochádza k väčšej vyparovaniu než na tých v tieni.
- Vrstva mulča môže znížiť vyparovanie vody z pôdy tým, že ju udržiava chladnú a zakrytú.
- Na veterných miestach sa stráca viac vody cez evapotranspiráciu, pretože pohyb vzduchu rýchlo odstraňuje vlhkosť.
Ako ovplyvňuje druh rastliny to, ako často musíte polievať?
- Škôlky a odborníci kategorizujú trvalky podľa ich biotopov a preferencií k vlhkosti. To uľahčuje zistenie, koľko vlhkosti určité rastliny potrebujú.
- Škôlky môžu poskytnúť odborné rady o požiadavkách na vlhkosť a vhodných miestach pre rastliny.
- Sukulenty dobre uchovávajú vodu a zvládajú menšie polievanie.
- Rastliny s malým množstvom listov alebo malými, tvrdými listami majú menšiu plochu vyparovania. Hruba vrstva vosku na listoch tiež znižuje transpiráciu.
Tip: Dôležité je aj vedieť, či rastlina rastie v kvetináči alebo v zemi. Veľkosť kvetináča a typ nádoby ovplyvňujú intervaly polievania. Sklenené a plastové nádoby lepšie zabrániajú vyparovaniu vody. Ak je rastlina v priestrannom kvetináči, bude potrebné ju polievať menej často.
Zhrnutie: ako často by ste mali polievať kvety a ďalšie v záhrade?
- Neexistuje jedno univerzálne pravidlo – interval polievania ovplyvňuje mnoho faktorov.
- Intervaly polievania závisia od počasia, typu pôdy, druhu rastliny, polohy, atď.
- Príznaky sucha zahŕňajú: rozpadávajúcu sa, popraskanú pôdu a zvädnuté rastliny. Rastliny v piesočnatých a ílovitých pôdach potrebujú častejšie polievanie ako tie v pôdach bohatých na humus alebo ílovatých.
- Riaďte sa informáciami o požiadavkách na vlhkosť poskytnutými škôlkami.
- Rastliny s mäsitými, tvrdými alebo chlpatými listami a malou plochou povrchu znášajú suchšie obdobie lepšie.
Kedy by sa mali rastliny polievať?
Najlepší čas na polievanie záhrady je skoro ráno. Teplota je v tomto čase chladnejšia, takže voda sa menej vyparuje. Samozrejme, čas polievania závisí aj od počasia. Polievanie je obzvlášť dôležité, keď nedostatočne prší. V zime polievajte rastliny iba počas dlhého sucha a len počas období bez mrazu, inak by ste mohli rastliny poškodiť.
Má zmysel polievať, keď je vonku horúco? Nemá zmysel polievať uprostred horúceho poobedia, pretože veľa vody sa vyparí, skôr než sa môže preniknúť hlboko k koreňom. Avšak v strede leta sa rastliny spoľahajú na dodatočnú vodu. Najlepšie je polievať rastliny skoro ráno alebo večer, potom ako sa upokojí popoludňajšia horúčava.
Ako správne polievať rastliny
Môžete si myslieť, že pri polievaní rastlín sa nedá veľa pokaziť, ale tu je pár tipov, ktoré vám pomôžu poskytnúť vašim rastlinám tú najlepšiu starostlivosť.
Tipy pre polievanie záhradných rastlín
- Po prvotnej výsadbe by mali intervaly polievania postupne klesať. Týmto spôsobom rastlina vytvorí silný koreňový systém, ktorý sa dostane k hĺbkovým zásobám vody v pôde. To je obzvlášť výhodné počas období sucha.
- Mulč redukuje vyparovanie vody z pôdy. Nielenže udržuje pôdu rovnomerne vlhkú, ale potláča aj burinu a môže vytvoriť vizuálne krásnu, prirodzenú povrchovú vrstvu záhonu.
- Použitie mulča môže pomôcť pôde udržať vlhkosť [Foto: Jon Rehg/ Shutterstock.com] Voda by mala byť rovnomerne rozložená pozdĺž koreňov rastliny. Preto je spodné polievanie rastlín najlepšou voľbou. Polievanie z vrchu – teda polievanie listov – môže podporovať hubové ochorenia na listoch a voda nie je absorbovaná rastlinami, ale skôr sa odparuje nepoužitá.
- Aby ste šetrili vodu a prácu, radšej rastliny polievajte menej často, ale dôkladne, namiesto toho, aby ste im dávali malé množstvo vody často.
- Na neustále zásobovanie vodou v záhone môžete použiť kvapkovú závlahu.
- Vyhýbajte sa striekačkám a hadiciam, pretože jemné kvapôčky vody sa rýchlo odparujú pri teplom počasí, takže strata vody je v tieto dni veľmi vysoká – až 50%. Vodný žľab okolo rastlín udržiava vodu v oblasti okolo rastliny a bráni odtoku.
Tipy pre polievanie kvetináčových rastlín
- Kvetináčové rastliny majú podstatne menej substrátu k dispozícii a tým pádom aj menej miesta pre rast koreňov. Preto ich treba polievať častejšie.
- Veľmi vysušená pôda najprv vodu veľmi zle absorbuje, preto ju treba niekoľkokrát poliať alebo ju môžete umiestniť priamo do nádoby s vodou na niekoľko minút, aby sa pôda postupne napila vody. Použitie prsta na kontrolu pôdy je dobrý spôsob, ako určiť, kedy je čas polievať kvetináčové rastliny.
- Stačí skontrolovať prstom, do akej hĺbky je koreňová guľa suchá. Pri menších rastlinách môže váha kvetináča naznačovať množstvo nasýtenia vodou. Ak sa kvetináč zdá nezvyčajne ľahký, je čas zavlažiť vašu rastlinu znova.
- Kvetináčové rastliny sú zvyčajne zasadené do pôdy obsahujúcej rašelinu. Táto pôda môže uchovávať veľa vody a predchádzať častému polievaniu. Bohužiaľ, ak raz rašelina úplne vyschne, stáva sa vodoodpudivou a ťažko ju znova zvlhčiť. Z tohto dôvodu a z hľadiska udržateľnosti sa rašelina čoraz viac vylučuje z produktov pre záhradníctvo. Niektoré biologické alternatívy tvorí pôda z dreva a kokosových vlákien. Hoci tieto alternatívy neuchovávajú vodu tak dobre ako rašelina, tiež sa nestávajú vodoodpudivými, keď vyschnú. Okrem toho majú lepšiu CO2 bilanciu. Vo väčšine prípadov je ekologický kvetinový kompost ideálny pre balkónové rastliny.
- Dôležité je si uvedomiť, že pretečenie vodou je bežným problémom pri kvetináčových rastlinách. Ak sa voda hromadí na dne nádoby, korene budú časom hniť. Pravidelne skúmajte, či sa pod vašimi kvetináčmi nezhromažďuje voda.
Automatizované polievanie rastlín
Pravidelná starostlivosť o potreby vody vašich rastlín môže byť náročná práca. Nemusíte sa však obávať. Existujú riešenia.
Systémy kvapkového polievania alebo striekačky môžu byť veľmi prakticky ovládané čerpadlom a časovačom. Čerpadlo automaticky dodáva vodu rastlinám v žiadanom čase. Pre kvetinové záhony je najlepšie použiť kvapkové hadice. Existujú dokonca aj zavlažovacie počítače, ktoré môžete programovať s rôznymi cyklami zavlažovania pre rôzne zóny vo vašej záhrade.
Jednotlivé komponenty alebo dokonca kompletné zavlažovacie sady môžete zakúpiť u odborných spoločností, v obchodoch s náradím a v záhradných centrách. Zavlažovacie počítače môžu stáť medzi 50 a 200 eurami. Na druhej strane, zavlažovacie hodiny sú dostupné už za 30 eúr.
Potrebujú rastliny vodu z vodovodu alebo destilovanú vodu?
Druh vody ovplyvňuje vlastnosti substrátu a tým aj podmienky pre život rastliny v ňom. Dôležitú úlohu zohráva obsah vápna a soli. V závislosti od toho, kde žijete, môže byť vaša voda z vodovodu tvrdá alebo mäkká. Tvrdá voda obsahuje určité množstvo vápna, čo by mohlo spôsobiť problémy po určitom čase, najmä citlivým rastlinám. Naopak, obsah vápna a soli vo vode z dažďa je nízky, takže ju môžete bez obáv použiť na polievanie rastlín.
Polievanie rastlín destilovanou vodou nie je dobrý nápad. Destilovaná voda už neobsahuje žiadne soli, čo ruší osmotické vstrebávanie vody rastlinami. Na druhej strane, perlivá voda sa tiež dá použiť na polievanie rastlín, pretože jej obsah soli zvyčajne nie je príliš vysoký ani nízky.
Leave feedback about this