Praktické rady

Odstraňovanie opadaných listov z trávnika: Ako správne odstrániť listy a kompostovať ich

S príchodom jesene a pádu lístia sa trávnik môže rýchlo stať farebným kobercom lístia. Aby ste zabránili poškodeniu trávy, každý opadnutý list by mal byť rýchlo odstránený. Ďalej sa dozviete viac o kompostovaní lístia a o výhodách opadaného lístia.

Odstraňovanie opadaných listov na jeseň môže byť zdanlivo náročná úloha, najmä ak máte v záhrade množstvo stromov. Ak sa pýtate, či je naozaj potrebné ich odstrániť z trávnych plôch alebo či listy zabíjajú trávu, odpoveď bohužiaľ znie áno. Avšak existujú spôsoby, ako túto úlohu zjednodušiť a zozbierané listy môžu byť pre zvyšok záhrady prekvapivo prospešné.

Môže lístie poškodiť trávu?

Bohužiaľ, aj keď zostane lístie na tráve len krátku dobu, môže to mať negatívny vplyv na zdravie trávy. Ak teploty neklesnú pod 5 °C, tráva aj naďalej fotosyntetizuje a rastie počas zimy, pričom potrebuje svetlo a vzduch na to, aby to dokázala. Ak zostane lístie na tráve, bráni prístupu potrebného slnečného svetla a kyslíka. To prakticky dusí trávu a vedie k holým miestam.

Všeobecne platí, že lístie môže zostať na tráve týždeň alebo tak bez toho, aby spôsobilo vážne poškodenie. Avšak, aby sa zabránilo hromadeniu veľkého množstva lístia a aby sa zbieranie stalo jednoduchším, je dobré častejšie siahnuť po hrabliach.

Spôsoby ako odstrániť listy

Našťastie, klasick0 hrable nie sú jediný nástroj na odstraňovanie lístia z trávnika. Na zber listov môžete použiť aj kosačku alebo fúkač lístia. Aj keď sú hlučnejšie, tieto nástroje môžu ušetriť veľa času a úsilia. Nič však nemôže poraziť aeróbnu zimnú aktivitu v podobe hrabania listov.

Pri rýľovaní listov je najlepšou voľbou špeciálne hrable na listy s veľkými širokými hrablami, ktoré minimalizujú čas a úsilie. Hrabte listy do kôp po suchu, pretože mokré lístie sa ľahko prilepia k tŕňom a proces sa stáva omnoho ťažším. Hoci je táto metóda účinná pre menšie plochy, pre väčšie trávniky je často nevhodná.

Fúkač alebo vysávač na listy robia prácu ľahkou aj pre väčšie plochy a šetria chrbticu. Aj keď potrebujú benzín alebo elektrinu na pohon, fúkač a vysávač lístia umožňujú ľahké fúkanie lístia do kôp na zber alebo vysávanie. Avšak fúkače lístia sú efektívne len vtedy, keď nie sú silné vetry a je potrebné použiť vhodnú ochranu očí a uší.

Lístie môžete tiež dobre zbierať z trávy pomocou rotačnej kosačky Stačí nastaviť výšku zastrihávania trochu vyššie a kosiť trávu ako obvykle. Listy sa môžu použiť na výrobu lístkového kompostu alebo pridať na kompostovú hromadu. Ako pri fúkači lístia, pamätajte na použitie vhodného PPE a predtým z trávnika odstráňte všetky palice a konáre. Pri tejto metóde je dôležité zbierať nasekané listy. Nechajte ich neodoberané na tráve, pretože to nedosiahne požadovaný efekt.

Spôsoby likvidácie lístia

Po zbere lístia ho môžete zlikvidovať niekoľkými spôsobmi. Hoci to bolo v minulosti populárne, pálenie lístia je teraz odporúčané len zriedkavo, keďže ich nechať rozkladať sa alebo poskytnúť zimné útočisko pre živočíchov je oveľa ekologickejšie. Napriek tomu je pálenie lístia stále dovolené, ak produkovaný dym neobťažuje susedov.

Ak je záhradný priestor obmedzený a kompostovanie lístia na mieste nie je možné, môžete zozbierané lístie vziať do zelenej nádoby mesta alebo na oddelenie záhradného odpadu na skládke.

Recyklácia listov na výrobu listového kompostu alebo mulča

V záhrade existujú niektoré výhodné spôsoby, ako recyklovať opadané lístie. Môžete nechať lístie samovolne rozkladať pôsobením húb, aby ste vytvorili lístkový humus. Alternatívne môžete pridať lístie do kompostového kopy alebo ho použiť ako mulč pre záhony a okraje.

Výroba kompostu z lístia

Pridanie opadaného lístia do domáceho kompostovacieho systému je ďalší spôsob recyklácie, hoci si to môže vyžadovať viac premýšľania. V našom špecializovanom článku o domácom kompostovaní sa môžete dozvedieť všetko, čo potrebujete vedieť o rôznych metódach. Keďže zozbierané lístie môže tvoriť vlhkú a vzduchtotrnú vrstvu v kope kompostu, je najlepšie pred pridaním lístia na kompostovanie ich nasekať alebo nadrviť. Drvenie lístia a pravidelné premiešavanie kompostu pomáhajú urýchliť proces rozkladu a zabezpečiť potrebnú cirkuláciu vzduchu.

K zrýchleniu procesu kompostovania a zvýšeniu teploty môžete pridať kompostové akcelerátory, ktoré obsahujú baktérie, dusík alebo vápnik. Keďže je kompost plne rozložený, je skvelý pre pridávanie do kvetinových a zeleninových záhonov a osvieženie kvetináčov a nádob.

Ako vyrobiť listovú mulčovaciu hmotu

Zozbierané lístie môžete použiť aj na ochranu záhonov a kvetinových záhonov v zime alebo ako mulčovaciu hmotu na obohatenie pôdy. Na ochranu pôdy pred zimným chladom rozložte celé lístie v hrúbke 4 až 6 cm. Pretože celé lístie sa rozkladá veľmi pomaly, v jarných mesiacoch by ste ho mali odstrániť, aby sa mohol na jeho mieste objaviť nový rast.

Nasekané lístie poskytuje tiež izolačnú vrstvu, no je výhodné aj preto, že sa rýchlejšie rozkladá na organickú hmotu a pomáha zlepšiť kvalitu pôdy. Použitie iba listov na mulčovanie môže však viesť k nedostatku živín počas rozkladu.

Zanechať spätnú väzbu

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť