Praktické rady

Kompostovanie pre začiatočníkov: Ako začať

Kompost je kompilácia (z latinského slova compositum = „skompilované“) širokej škály východiskových materiálov. Avšak cesta od odpadu k cennému zlepšovaču pôdy nie je len úžasná a praktická, ale aj tajomná: procesy, ktoré vedú k tvorbe nového humusu po hnití, ešte nie sú úplne rozkryté. Avšak ľudia využívajú špeciálne vlastnosti humusu už stáročia tým, že dovoľujú organickým materiálom hniť a transformovať sa v kompostových kôpkach. Napriek tomu sa aj dnes mnohí záhradníci pýtajú: Čo môže ísť na kompostovú kôpku? A ako správne kompostovať?

Ako funguje kompostovanie?

Počas kompostovania sú organické materiály premenené na nový humus miliardami malých organizmov. Prvým krokom je rozklad, ktorý je pomerne tumultózny: Zvýšená aktivita mikroorganizmov zahrieva prostredie, pretože sa snažia dostať sa k nutričným látkam. Táto fáza sa nazýva „hlavným hnitím“ alebo „intenzívnym hnitím“ – výsledkom je takzvaný čerstvý kompost.

Po rozklade, ktorý trvá niekoľko týždňov, nasleduje fáza „po-hnitia“. Teraz sa látky, ktoré vznikli počas hlavného hnitia, nové spoja a tvoria veľké biomolekuly. Tieto biomolekuly sú huminové kyseliny, ktoré neskôr kompostu dávajú jeho špeciálne vlastnosti. Ich štruktúra je extrémne variabilná, a preto žiadny vedec zatiaľ nedokázal vyvinúť univerzálne platný model takejto huminovej kyseliny. Nové molekuly humusu sú relatívne stabilné – oveľa stabilnejšie a menej náchylné na rozklad ako výsledok hlavného hnitia. Kompost sa teraz nazýva „dokončený kompost“. Až doteraz, pri najlepších podmienkach, trvá kompostovanie aspoň päť mesiacov. Ak nie je kompostovanie dokončené, vytvára sa takzvaný zrelý kompost. Mnohý trpezlivý záhradník prisahá na vynikajúce vlastnosti dvoj- až trojročného zrelého kompostu. Kto sa rýchlo dostane na túto úroveň hnitia, urobil v kompostovaní naozaj všetko správne.

Horúce a studené kompostovanie

Správne kompostovanie možno vykonať niekoľkými spôsobmi a kompost môže byť vytvorený dvoma rôznymi procesmi: studeným kompostovaním alebo horúcim kompostovaním. V súkromných záhradách sa v skutočnosti vždy vyskytuje studené kompostovanie: keď sa kompostový kôpka postupne pomaly hromadí, k rozkladným procesom nedochádza naraz, ale jeden po druhom, vrstva po vrstve.

Hromada kompostu na voľnom priestranstve Veci sa nerozkladajú v rovnakom čase, ale radšej jeden po druhom, vrstva po vrstve. V každom prípade sa vrchná vrstva najviac zahreje v dôsledku procesov rozkladu, ale rýchlo ho stráca prostredníctvom prostredia, pretože nie je izolovaná. Preto nie sú vysoké teploty a patogény a semená burín sa bohužiaľ bez problémov prežívajú rozklad bez akýchkoľvek problémov. Preto pri kompostovaní v súkromnej záhrade sa uistite, že do kompostu sa nedostanú patogény alebo rastliny s semennými plodmi.

Čo patrí do kompostu?

Pre pohodlnosť nájdete v tabuľke nižšie zoznam najdôležitejších vhodných typov odpadu a kontrastujú sa s tými, ktoré nie sú vhodné. Všeobecným pravidlom je, že rozdrvený materiál sa kompostuje rýchlejšie. Rozdrvenie konárov a živých plotov môže byť preto užitočné.

Preformulácia: V tabuľke nižšie nájdete zoznam odpadových materiálov, ktoré sú vhodné alebo nevhodné na kompostovanie. Všeobecným pravidlom je, že kompostovanie rozdrveného materiálu prebieha rýchlejšie, takže rozdrvenie konárov a živých plotov môže byť prospešné.

Kompostovateľný kuchynský odpadKompostovateľný záhradný odpadNekompostovateľné
Kôry z citrusov a banánov (v malom množstve)PilinyOstatky mäsa, kosti, väčšie množstvá mliečnych výrobkov
Zvyšky ovocia a zeleninyKosený trávnikSklo
Zvyšky kávy a čajuListyKovové predmety
Ostatky jedál bez mäsaŠtiepky a zvyšky z plotovTrávy s rozšírenými koreňmi
Vajcia z vareniaKorene a zem z kvetináčovŠkrupiny z nevarených vajec

Ktorý typ kompostera je najlepší?

Predtým, ako začnete kompostovať, musíte si vybrať vhodný komposter. V nasledujúcom texte predstavíme niektoré modely a koncepty na tento účel. Ktorý komposter je pre vás najvhodnejší, vždy závisí od množstva kompostovaného materiálu a dostupného priestoru.

Kompostovací kôpka: V zastrešenom, polotienistom mieste a na zdravej pôde v záhrade môžete vytvoriť kompostovaciu kôpku – nazývanú aj kompostovací kôp. V podstate ide o kôpku, ktorá sa postupne zväčšuje vrstva po vrstve.

Túto kôpku môžete vytvoriť aj v ráme z kovu, dreva alebo plastu. Tie by samozrejme mali byť otvorené na spodnej strane, aby mikroorganizmy z pôdy mohli vstúpiť. Ohraničenie by malo mať aj dostatočný počet štrbín alebo vzduchových otvorov na zabezpečenie vetrania. Dvojkomorový alebo dvojstupňový systém je v každom prípade užitočný. Môžete použiť jeden priestor na zhromažďovanie materiálu, ktorý ešte nechcete dať na kompost kvôli optimálnemu miešaniu, alebo použiť druhú komoru pri premiešavaní. V každom prípade premýšľajte o zakrytí kôpky napríklad slamou alebo mulčovacou fóliou. Kompostovacia kôpka zvyčajne vyžaduje trochu viac miesta ako komposter a v jej najjednoduchšej forme – ako jednoduchá kôpka – je pravdepodobne najlacnejší spôsob na kompostovanie aj veľkého množstva odpadu. Ak máte radi atmosféru starých fariem, kompostovacia kôpka je pravdepodobne jediný správny spôsob kompostovania.

Rýchle kompostéry: Rýchle kompostéry sú základne otvorené boxy so vzduchovými otvormi, klapkou na nakladanie a klapkou na odoberanie hotového kompostu. Sú navrhnuté tak, aby optimalizovali vlhkosť a teplotu pre mikroorganizmy a umožnili správne kompostovanie menších množstiev odpadu tým, že materiál držia spolu. Vzhľadom na to, že miešanie a prekladanie sú v takejto nádobe ťažké alebo dokonca nemožné, pri používaní rýchleho kompostéra musí byť od začiatku zabezpečené dobré vrstvenie rôznych materiálov. Taktiež, kompostový materiál sa nesmie žiadnym spôsobom zhutniť, aby sa zabránilo nedostatku kyslíka vnútri. Rýchle kompostéry sú zvyčajne tmavé farby, aby sa rýchlejšie zohreli. Pri výbere si určite zistite, či má dostatočnú ventiláciu a praktickú klapku na odstraňovanie kompostu. Potrebný priestor pre rýchle kompostéry – v závislosti na objeme – zvyčajne obmedzujú na približne jeden štvorcový meter pôdy. Objemy dostupné na trhu sa pohybujú od 300 do 1600 litrov.

Termálny kompostér: Termálne kompostéry sú špeciálnou verziou rýchlo kompostujúcich kompostérov, ktoré majú vylepšenú tepelnú izoláciu. To umožňuje udržiavať v kompostéri konštantnú a čo najvyššiu teplotu. V porovnaní s rýchlo kompostujúcimi kompostérami sú teda účinnejšie aj pre menšie množstvá materiálu. Ich veľkosť je väčšia ako u rýchlo kompostujúcich kompostérov, pretože sú izolované, a zvyčajne sú aj drahšie. Dostupné kapacity sa pohybujú od 180 do 900 litrov.

Správna poloha kompostérov

Pri výbere miesta na umiestnenie kompostéra by ste mali zvážiť niekoľko vecí, aby ste zabezpečili najjemnejšie a najstabilnejšie teploty. Polotienisté miesto je optimálne na zabezpečenie dostatočného, ale nie nadmerného ohrevu. Ak je miesto chránené, kompost môže udržať teplotu dlhšie. Regulácia vlhkosti je tiež najjednoduchšia na takomto mieste. Pod kompostom by mal byť aj zdravý záhradný substrát, najlepšie voľný. Týmto spôsobom sa mikroorganizmy zúčastňujúce sa na kompostovaní môžu presťahovať do kompostu a po dokončení úlohy sa tiež môžu presťahovať von. Ak chcete mať kompostovací kôp, musíte zvážiť následnú šírku kopy: Kôpka vysoká asi 150 cm by mala mať základňu širokú približne 250 cm, aby bola zabezpečená dostatočná ventilácia.

Miesto by malo byť v polotienistom a chránenom prostredí.

Tipy na kompostovanie a úspešné hnitie

Procesy, ktoré prebiehajú v hromade, sú riadené mikroorganizmami. Aby sme podporili hnitie a možno aj urýchlili proces, je dôležité optimalizovať životné podmienky týchto mikroorganizmov. Môžete na to použiť niekoľko nástrojov:

Vlhkosť v kompostéri: Baktérie a huby zapojené do procesu hnitia vyžadujú dostatočne vlhké prostredie. To umožňuje čiastočne zatienené miesto, kryt na kompost alebo použitie kompostéra. Počas horúcich, suchých období je potrebné kompost zalievať.

Teplota v kompostéri: Vysoké teploty umožňujú mikroorganizmom dosiahnuť maximálne výkony a proces hnitia sa urýchľuje. Termálne alebo rýchle kompostéry sú založené na tomto princípe. Izolácia a krytie kompostu môže pomôcť, rovnako ako chránené miesto, ktoré občas dostáva nejaké slnko.

Kyslík v kompostéri: Zúčastnené mikroorganizmy sú aeróbne, čo znamená, že potrebujú kyslík na dýchanie. Príliš hustá alebo príliš mokrá kompostová kôpka im robí prácu ťažšiu alebo dokonca spôsobuje, že uhynú. Použitie dostatočne hrubej, štruktúrnej a stabilnej hmoty a časté preklápanie zase zabezpečuje dostatočný prísun dôležitého vzduchu na dýchanie. Ak je zásobovanie kyslíkom nedostatočné, dochádza k zvýšenému rozmnožovaniu anaeróbnych mikroorganizmov (tj. mikroorganizmov, ktoré nedýchajú vzduchom). Produkty ich aktivity sú napríklad nepríjemne páchajúce sirovodíkové alebo metánové zlúčeniny. Ak teda váš kompost smrdí, mali by ste zabezpečiť vetracie otvory, napríklad preklápaním kompostu.

Živiny v kompostéri: Aby sa mikroorganizmy mohli množiť a byť aktívne, potrebujú nielen substrát bohatý na uhlík, ale aj na živiny. Preto je užitočné pridávať dusíkaté hnojivá, aby bolo zabezpečené dostatočné zásobovanie dusíkom. Ak však máte dostatok materiálu bohatého na živiny – teda materiálu s malým pomerom C/N – nie je to potrebné. Farebná zmes rôznych materiálov poskytuje optimálnu pôdu pre množenie mikroorganizmov. Pomocou pomeru C/N sa určuje pomer uhlíka (C) a dusíka (N) v materiáli. Materiály s malým pomerom C/N (napríklad hnoj, C:N = 5:1) sa rýchlo rozkladajú, ale vzniká málo humusu. Materiály s veľkým pomerom C/N (ako napríklad drevené triesky, C:N = 120:1) sa veľmi pomaly rozkladajú a mikroorganizmy dokonca extrahujú dusík z okolia na tento účel. Je tiež dôležité vedieť, čo je na kompost povolené, aby sa to ovplyvnilo.

Vytvorenie kompostu

V minulosti sa kladenie vrstiev na kompost považovalo za nevyhnutnú podmienku úspešného kompostovania. Avšak teraz vieme, že máme k dispozícii viac ako len jednu možnosť.

Máte na výber dve základné možnosti: Môžete budovať svoj kompost pomocou dokonalých vrstiev alebo ho pravidelne obracať. Ak vrstvíte svoj kompost s dostatočným množstvom hrubého materiálu, aby ste sa vyhli zadržiavaniu vody, zónam s nízkym obsahom kyslíka alebo iným suboptimálnym podmienkam pre rozklad, môžete si ušetriť starosti s premiešavaním. Rýchle kompostéry a tepelné kompostéry to vyžadujú, pretože sa ťažko miešajú. To však vyžaduje starostlivé triedenie všetkého kompostovateľného odpadu.

Ak nemáte radi toto pravidelné cvičenie, môžete vrstviť kompost starostlivejšie, ale v takom prípade by ste mali dbať na možné hnilobné alebo suché miesta. V tomto prípade je potrebné ho obrátiť raz za rok a ak si všimnete spomalený rozklad a zápach, mali by ste čo najrýchlejšie zobrať vidly a spodnú časť premiešať smerom nahor a najvnútornejšiu smerom von. Pri tejto príležitosti by ste mali tiež zvlhčiť suchý materiál a odstrániť akékoľvek hnilé oblasti. Ak používate valivý komposter, nie je samozrejme potrebné miešať odpad – iba ho občas popresúvajte. Tiež je lepšie sa vopred postarať o to, čo sa dá na kompost, aby sa predišlo hnilobám z nesprávneho materiálu, ako sú mliečne výrobky alebo mäso.

6 základných pravidiel pre vrstvenie kompostu

  • Na dno kompostu umiestnite trochu pilín, kôry alebo drevených štiepkov.
  • Na to položte vrstvy stabilného materiálu (napríklad vetvy, suché křoviny a lístie) a mäkší odpad z kuchyne a záhrady.
  • Medzi vrstvami môžete prípadne natrieť veľmi tenkú vrstvu vápna alebo dusíkatého hnojiva.
  • Ak používate iný kompost na inokuláciu, môžete ho pridávať občas medzi vrstvy.
  • Materiál, ktorý je príliš suchý, by sa mal navlhčiť, materiál, ktorý je príliš mokrý, by sa mal pred uložením na kompost osušiť.
  • Ak používate otvorenú kompostovaciu kopu, vrch by sa mal pokryť hrubou vrstvou slamy, sena, lístia alebo popínavých rastlín.

Ako dlho trvá kompostovanie?

Ak správne zostavíte svoj kompost, prejde rôznymi fázami, začiatočný čerstvý kompost sa stáva hotovým kompostom a nakoniec zrelým kompostom. Čerstvý kompost je použiteľný po približne štyroch až ôsmich týždňoch, hotový kompost po piatich až šiestich mesiacoch. Predĺžené kompostovanie však neškodí ani finálnemu produktu; novovytvorené humusové zlúčeniny sa stávajú odolnejšími voči rozkladu a pôsobia ako zlepšovatele pôdy čím staršie sú. Všeobecne platí, že čím živšie bolo počiatočné materiál, tým rýchlejšie bude prebiehať kompostovanie a tým nižší bude výťažok stabilného „trvalého humusu“.

Kedy je kompost pripravený?

Časy uvedené vyššie sú samozrejme len orientačné smernice: podľa pracovných podmienok mikroorganizmov sa doba rozkladu môže meniť. Je najlepšie dôverovať tomu, čo môžete vidieť, cítiť a počuť: Keď sa váš odpad premení na voňavý, drobivý materiál, ktorý vám pripomína lesnú pôdu a ktorého pôvod už ťažko vidieť, môžete si pogratulovať k úspešnému kompostu!

Zanechať spätnú väzbu

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť