Glorióza (Gloriosa superba) je popínavá lalia, ktorá je zároveň krásna aj jedovatá. Preto sa, napriek svojim nádherným okvetným lístkom, považuje za pomerne netradičnú izbovú rastlinu.
Glorióza, známa aj ako plameňová lalia, je jedovatá rastlina vhodná na pestovanie v kvetináči alebo ako izbová rastlina, ktorá sa môže použiť aj ako rezná kvetina. Jej ohromujúce kvety v tvare plamienkov sú červeno-oranžové a patria do čeľade časozberné (Colchicaceae). Glorióza je príbuzná s lucernou a ďalšími rastlinami tohto druhu.
Glorióza: pôvod a vlastnosti
Glorióza pochádza z tropických dažďových pralesov, krovin a pohoria v Afrike a Ázii. V Európe sa touto gloriózou ozdobuje domovy a záhrady a pestuje sa ako izbová rastlina alebo kvetináčová rastlina. Ako rezaná kvetina sa tiež vyníma v kyticách.
Glorióza (Flame lily) si svoje meno zaslúži, pretože tvar jej kvetu pripomína plamennú korunu. Ohnivo červené okvetné lístky pripomínajú tanec plameňov. Kvitnutie trvá počas celej vegetačnej sezóny. Ak je dostatok svetla, vlhkosti a tepla, tvoria sa kvety. Po letnom kvitnutí sa rastlina na jeseň uchýli do zeme. Pri teplotách nižších ako 18 °C sa živiny a zásobné látky presúvajú z orgánov nadzemnej časti rastliny do podzemných zásobných orgánov, tzv. koreňových hlíz. Vďaka tomu prežíva aj suché obdobie v Afrike a Ázii. Koreňová hlíza je odolná voči mrazu do maximálne -9 °C. V miestnostiach zvyčajne nedochádza k teplotám nižším ako 18 °C, takže glorióza zostáva stále zelená len výnimočne. Glorióza je popínavá rastlina a preto potrebuje popínavú oporu alebo mriežku. Listové úponky vyrastajú z vrcholu lesklých zelených listov s okrajom, ktoré slúžia na popínanie. Ak nie je k dispozícii popínavá opora, glorióza sa ďalej pestuje ako plazivá rastlina. Celkovo môže dosiahnuť dĺžky od jedného do dvoch metrov.
Výsadba
Na výsadbu Gloriózy ako izbovej rastliny alebo by ste mali najprv zvoliť vhodný kvetináč. Ten by nemal byť príliš malý, aby sa zásobovacie orgány mohli rozšíriť pod zemou. Okrem toho by kvetináč mal mať drenážnu dieru na zalievanie, pretože glorióza neznáša premočenie pôdy. Aby sa zabránilo premočeniu pôdy, mala by byť pridaná drenážna vrstva, aby nadbytočná voda mohla ľahšie odtiecť. Na to nalejte do nádoby asi dva až tri centimetre drenážneho materiálu, ako sú hlinené škrupiny alebo expandovaná hlina. Potom naplňte zvyšok nádoby substrátom. Rastlina potrebuje voľnú, výživnú záhradnú pôdu, ktorá je tiež vodopriepustná. Alternatívou môže byť vhodný substrát s týmito vlastnosťami. Bez tŕstia,je obzvlášť trvalo udržateľný. Tento substrát sa skladá z čisto rastlinných zložiek a je preto neškodný pre všetky domáce zvieratá a zvieratá v záhrade. Pakoreň potom môže byť zasadený do pôdy asi tri centimetre hlboko.
Umiestenie
V našej krajine sa Glorióza pestuje v kvetináčoch buď len v interiéri alebo aj vonku počas leta. Rastlinu treba umiestniť na slnečné miesto, ale chrániť ju pred vetrom. Buďte však opatrní: pri priamom slnečnom svetle sa listy môžu poškodiť od tepla. Ako exotická rastlina prosperuje plameň najmä pri teplotách 17 až 22 °C, ktoré by mali byť udržiavané čo najstabilnejšie. Okrem toho je v jej prirodzenom prostredí zvyknutá na vlhkosť 50-60%, preto nie je ideálne ju umiestniť k radiátoru. Od začiatku by ste mali použiť popruhy na šplhanie, pretože výhonky sa objavia neskoro v roku, ale potom rýchlo rastú. Na dosiahnutie hustého rastu mriežky sa vinič môže viazať v kruhu.
Tip: Zaujíma vás, prečo sa plameňová lilie zvyčajne predáva len ako pakoreň, nie ako rastlina? Rizómy sú ľahšie prepraviteľné a skladovateľné ako dospelé rastliny. Tiež sa minimalizuje riziko poškodenia inak krehkej rastliny.
Starostlivosť
Aby Glorióza dobre prosperovala, musí byť dostatočne hnojená okrem správneho zavlažovania. Substrát by mal byť stále mierne vlhký a nikdy suchý alebo premočený. Ideálne by sa mala rastlina zavlažovať zhora dvakrát týždenne, ale počas horúcich týždňov je potrebné kontrolovať častejšie, či nie je potrebné zalievať častejšie. Odporúča sa tiež postriekať listy a kvety teplou a bezvápenatou vodou na zvýšenie vlhkosti. Doplnkové zvlhčovače môžu byť umiestnené v byte alebo skleníku. Aby sa podporil rast a tvorba kvetov, hnojte raz týždenne počas vegetačného obdobia od marca do septembra. Obsah dusíka je obzvlášť dôležitý pre rast, čo umožňuje rýchly rast výhonkov flame lily. Na týždenné použitie sú vhodné tekuté hnojivá, ktoré zabezpečujú účinné rozdelenie živín.
Zanechať spätnú väzbu