Účinok kofeínu na ľudský organizmus je niečo, čo sme si mnohí už sami vyskúšali. Ale vedeli ste, že slimáky tiež reagujú na tento nervový činidlo? Môže sa tento účinok využiť a môžu kávové zvyšky pomôcť proti slimákom v záhrade?
Kávové zvyšky, pozostávajúce z mletých kávových zŕn, sú vedľajším produktom prípravy kávy. Obsahujú približne 2% dusíka, 0,8% draslíka a 0,4% fosforu, dôležité živiny pre rastliny, ako aj tanínové kyseliny, antioxidanty a kofeín. Preto sa iste už niektorí stretli s použitím kávových zvyškov ako hnojiva. Okrem toho kávové zvyšky v pôde pritahujú dážďovky, ktoré uvoľňujú pôdu. Mravce a mačky sa naopak odpudzujú. Či to platí aj pre slimáky sa dozviete ďalej.
Pomáhajú kávové zvyšky proti slimákom?
Najprv je potrebné urobiť rozdiel medzi rôznymi spôsobmi použitia. Na jednej strane môžete rozsypať kávové zvyšky ako kontrolnú metódu proti slimákom, na druhej strane je možné postriekať rastliny studenou kávou alebo extraktom z kávových zvyškov. Keď sa používajú správne, káva a kávové zvyšky môžu pomôcť proti slimákom – no majú aj vedľajšie účinky. O tých budeme diskutovať v ďalšej kapitole. Kofeín obsiahnutý v káve doslova rozčúli slimáky; koneckoncov, je to neurotoxín.
Sušené kávové zvyšky proti slimákom
Čo sa týka samotných kávových zvyškov, slúžia len ako odstrašovadlo a nie sú veľmi spoľahlivé, pretože koncentrácia kofeínu v kávových zvyškoch nie je dostatočne vysoká. Ak majú slimáky veľký hlad, kávové zvyšky ich len ťažko zastavia.
Studená káva alebo extrakty z kávy proti slimákom
V rámci výskumu na Univerzite v Nebraske boli substrát alebo listy rastlín postriekané roztokmi kofeínu s rôznymi koncentráciami. Zistilo sa, že slimáky sú odpudzované obsahom kofeínu vyšším ako 0,1% a v niektorých prípadoch sú dokonca usmrcované obsahom 1%. Obsah kofeínu sa líši v rôznych druhoch kávových zŕn. Arabica káva má obsah 0,8 až 1,4%, káva robust – 1,7 až 4%. Varená káva však obsahuje nižší podiel kofeínu, približne 0,06 až 0,1%. Ak teda chcete pripraviť roztok s vyššou koncentráciou kofeínu, ako bolo v uvedenom experimente, musíte pripraviť veľmi silnú kávu. Avšak vysoká koncentrácia kofeínu môže poškodiť aj iné živočíchy v záhrade, ako sa dozviete nižšie.
Tip: Čo by ste mali vedieť o oboch metódach: Kofeín, ktorý poskytuje účinok, je rozpustný vo vode. To znamená, že pri daždi sa vyplavuje.
Aký účinok má káva na slimáky?
Fyziologické štúdie na neurónoch mäkkýšov naznačujú, že kofeín uvoľňuje vápnik z ich vnútorných zásob, čím predlžuje trvanie akčného potenciálu. Akčný potenciál slúži na prenos podnetov. Ak je zvýšený dlhšie ako obvykle, okrem zvýšenej spotreby kyslíka a energie dochádza v tele k iným reakciám, ktoré môžu nakoniec viesť k kolapsu. Avšak slimák, ktorý sa plazí po pôde zmiešanej s kávovými zvyškami, pravdepodobne nezožerie dostatok kofeínu na to, aby zomrel.
Iné štúdie naznačujú, že určité zložky kávových zvyškov stimulujú produkciu hlienu a odpudzujú slimáky, pretože sa tak obávajú zvýšenej straty vody.
Predpokladá sa tiež, že samotný zápach kávy odstrašuje slimáky, pretože majú citlivý čuch a vôňa kávy im veľmi nevyhovuje.
Dôležité: Kofeín má silne koncentrovaný nepriaznivý účinok na väčšinu živých organizmov bez smerového účinku. Najprv, neurotoxín kofeín má tiež smrteľný alebo aspoň odpudzujúci účinok na prospešné hmyzie druhy, ako sú plžíky, dážďovky a iné hmyzie. Na druhej strane, vysoké koncentrácie môžu spôsobiť poškodenie rastliny, podľa jednej štúdie.
Použitie kávových zvyškov proti slimákom v záhrade
V záhrade sa používajú sušené kávové zvyšky proti slimákom. Môže sa použiť aj kávový prášok, ktorý má ešte vyšší obsah kofeínu. Avšak je otázne, či by sa drahý a náročný stimulant ako káva skutočne mal rozsypávať v záhrade.
Odporúčame rozsýpať kávové zvyšky okolo citlivých rastlín. Intenzívna vôňa bráni slimákom prekonať takú širokú bariéru. Kruh by sa mal obnoviť len raz za rok, aby sa predišlo poškodeniu pôdnej flóry a fauny kofeínom.
Neriedená studená káva sa môže naliať na pôdu blízko rastliny. Väčšina rastlín pravdepodobne znesie priame postreky studenou kávou. Avšak kvitnúce rastliny by mali byť vylúčené, pretože káva odrádza nielen slimáky, ale aj opelovače.
Aby sa káva opäť nevyplavila priamo dažďom, je vhodné sledovať počasie. Preto nepostrekujte rastliny, ak na ne už prichádza dažď. Keďže použitie je stále relatívne nové a neobjavené, bohužiaľ ešte neexistujú presné informácie o tom, ktoré rastliny by mohli byť postihnuté poškodením listov od kávy a v akej forme. Motto tu je preto: vyskúšajte to sami.
Záver: Bohužiaľ, kávové zvyšky proti slimákom nefungujú spoľahlivo a môžu ovplyvniť prospešné hmyzie druhy vo vašej záhrade. Ak je populácia slimákov v záhrade príliš veľká, táto metóda nie je riešením.
Ak nie ste konzumentom kávy, nechcete poškodiť prospešné hmyzie druhy kofeínom alebo máte viac ako jedného alebo dvoch slimákov v kvetinovom záhone, prirodzene sa budete pozerať na alternatívy ako rôzne granule proti slimákom.
Leave feedback about this