Limetky sú populárne v osviežujúcich letných nápojoch, no starostlivosť o limetku- ako to často býva u citrusových rastlín – môže byť náročná. Ale nenechajte sa tým odradiť, s trochou starostlivosti a správneho know-how môžu byť limetové rastliny skvelým doplnkom vašej záhrady alebo balkónu.
Limetka pochádza pôvodne z trópov a subtrópov, takže vonku počas zimných mesiacov v našej časti sveta určite zmrzne. Všeobecne platí, že limetka má rád teplo a slnečné miesta. Ale čo je ešte dôležité, keď prichádza na výsadbu limetiek? A dá sa pestovať limetka doma? Tu odpovieme na tieto otázky a mnohé ďalšie.
Správne umiestnenie pre limetku
Ideálne umiestnenie pre vašu limetku je čo najviac slnečné miesto. Liemtky potrebujú ešte viac tepla a svetla ako citróny alebo pomaranče. Limetky premieňajú energiu slnka do chute svojich plodov, takže chuť ovocia trpí, ak je príliš často v tieni.
Požiadavky na umiestnenie limetníka:
- Slnečné, teplé miesto
- V lete vonku v záhrade, na terase alebo balkóne
Tip: Liemtky nemajú radi teplé korene. Ak sa korene zahrievajú príliš veľa, prestanú absorbovať vodu a živiny. To znamená, že kvetináč nesmie byť vystavený príliš veľa slnečnému svetlu, aby sa nezahrial. Ak máte limetník v interiéri, podlahové kúrenie by sa nemalo zapínať počas zimných mesiacov.
Pestovanie limetiek v kvetináčoch
ž sme spomenuli, že limetový stromček by mal byť zasadený do kvetináča. Na udržanie chladných koreňov si vyberte kvetináč svetlej farby. Uistite sa, že má odtokové otvory, aby prebytočná voda mohla ľahko odtekať. Pred naplnením kvetináča zemou pridajte vrstvu štruktúrnych materiálov pre dodatočnú drenážu. Hoci limetový stromček má rád vlhkú pôdu, najmä v horúcich dňoch, treba za každú cenu zabrániť zamokreniu. Okrem mierne kyslej pôdy s pH hodnotou 5,5 až 6,5 je kvalita a štruktúra pôdy dôležitá, pretože limetové stromčeky nemajú radi presádzanie.
Môžete použiť špeciálnu pôdu pre citrusy z obchodu alebo si ju zmiešať sami. Na to zmiešajte približne 70 percent vhodnej pôdy, ako je univerzálna organická pôda Plantura, s 30 percentami drveného expandovaného ílu alebo štrku. Kokosové vlákna v tejto pôde pomáhajú vytvárať voľnú štruktúru pôdy. Môžu uchovávať vlhkosť, ale tiež umožňuje rýchle odtekanie prebytočnej vody.
Nakoniec, po vysadení môžete pôdu zakryť mulčom z borovicovej kôry – to chráni pôdu pred príliš rýchlym vysychaním a má mierny kyslý účinok pri rozklade.
Rez limetky
Liemtky rastú veľmi pomaly, takže pravidelné orezávanie nie je nutné. Stačí odstrániť akékoľvek odumreté konáre, ako aj vodné výhonky, ktoré sa často objavujú v lete. Pre kompaktnejší rast môžete vykonať každoročné orezanie na jar. Keďže limetka kvitne a prináša ovocie na dreve jedného roka, po odstránení ovocia odrežte konáre až po miesto, kde vyrastajú mladé vedľajšie výhonky. Konáre, ktoré rastú príliš silno a vertikálne, ako aj tie, ktoré rastú dovnútra a prekrývajú sa s inými konármi, môžu byť odstránené alebo skrátené. Pri reze limetiek vždy používajte ostré záhradné nožnice.
Zavlažovanie a hnojenie
Potreby vody a hnojív pre limetky závisii od ich rastu, ktorý sa veľmi mení v závislosti od počasia. Všeobecným pravidlom je zavlažovať opatrne a nie príliš často. Preferovaná je dažďová voda, ale môže sa použiť aj voda z kohútika.
Limetky sú pomerne náročné na hnojivo. Najlepšie je použiť špeciálne adaptované hnojivo. Toto hnojivo je ideálne prispôsobené potrebám citrusových rastlín a môže sa ľahko aplikovať pri zavlažovaní. Počas hlavnej rastovej doby od marca do októbra odporúčame hnojenie približne raz týždenne.
Tip: Pre veľmi staré limetky, ktoré sa zriedka presádzajú alebo vôbec nie, naneste na rastlinu raz ročne granulované hnojivo, ktoré poskytuje dostatok fosforu. To je preto, že tekuté hnojivá často obsahujú málo alebo žiadny fosfor, pretože tento prvok môže nepriaznivo reagovať s inými zložkami hnojiva. Naše Plantura Flower Food sa napríklad jednoducho aplikuje pod mulčovací materiál a zaliať do pôdy. Potom sa pomaly rozkladá počas najmenej troch mesiacov, poskytuje živiny rastline a zlepšuje mikrobiálnu zdravie pôdy.
Môžu limetky prežiť zimu?
Bez ohľadu na to, aký druh limetového stromu máte, majú všetky jednu vec spoločnú: limetové stromy nie sú mrazuvzdorné! Na prežitie citrusového stromu počas zimy potrebujete teplé a chránené miesto. Rastlina nehibernuje a potrebuje čo najviac svetla v zime. Teploty medzi 8 a 15 °C sú optimálne pre úspešné prezimovanie. Čím teplejšie sú zimné mesiace, tým by mali byť svetlejšie.
To znamená, že na miestach, kde je nedostatok svetla v zime, by nemalo byť príliš teplo. Ak nie je správna rovnováha medzi svetlom a teplotou, limetový strom je ohrozený stratou listov. Ale nebojte sa, ak sa to stane! S nárastom tepla, svetla a prvým hnojením rastúcej sezóny váš limetový strom bude na jar vypúšťať nové listy. Limetové stromy potrebujú počas zimy menej zavlažovania a môžu vydržať trochu suchšiu pôdu.
Starostlivosť o limetové stromy v zime:
- Ideálne teploty sú 8 – 15 °C
- Najlepšie je teplo a svetlo alebo chladno a tma
- Občasné zavlažovanie
Leave feedback about this