Exotika

Papája vo vašej záhrade: Ako začať

Papája (Carica papaya) je tropická rastlina s výnimočnými vlastnosťami. Avšak je úplne možné pestovať vlastný papájovník aj na Slovensku a ak budete nasledovať naše tipy, budete odmenení jeho lahodným ovocím v krátkom čase. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, ako zasadiť papájovník doma a ako sa oň starať po celý rok.

Pestovanie zo semena

Keďže papája pochádza z tropických klimatických podmienok, môže sa v Spojenom kráľovstve dať pestovať iba ak sa najprv začne rásť v interiéri a neskôr sa umiestni do kvetináča v skleníku alebo na balkóne či terase počas leta. Aby sa zabezpečila klíčivosť, je potrebné zasadiť semená papáje do pestovateľského kvetináča a umiestniť na miesto s konzistentne teplou teplotou, ako napríklad skleník alebo parapet okna.

Mladá rastlina papáje má rada svetlé a teplé miesto s vysokou vlhkosťou 60% alebo viac. Keď dospieva do výšky asi 15 cm, vyžaduje si slnečné miesto. V teplých letách je najlepšie umiestniť ju vonku na slnečné miesto chránené pred vetrom – papája sa cíti najlepšie priamo na slnku. Naopak, dážď, silný vietor a chladné počasie môžu poškodiť ovocie. V zime udržiavajte rastlinu papáje na teplom a chránenom mieste.

Pripravte semená papáje: Rozkrojte zrelú papáju napoly a lyžicou vyberte semená. Opláchnite semená vodou a odstráňte zvyšnú dužinu. Potom pomocou kuchynskej utierky otrepte želatínovú vrstvu okolo semien, pretože obsahuje látky, ktoré bránia klíčeniu. Keď sú semená suché, zasaďte ich ihneď alebo ich skladujte na chladnom mieste pri teplote nižšej ako 15 °C.

Pripravte kvetináče na pestovanie: Naplňte niekoľko semenáčov na pestovanie rastlinou vhodnou zemou. Zasaďte jedno semeno do každého kvetináča a zakryte ho 0,5 cm zeminy. Potom zem zvlhčite sprejom s vodou. Kvetináče zakryte priehľadným krytom, aby ste vytvorili vysoko vlhkú atmosféru. Nezabudnite pravidelne vetrať kvetináče.

Obdobie klíčenia: Vždy udržujte substrát vlhký, ale nie mokrý a každodenne vetrajte semená. Ideálna teplota na klíčenie je 25 – 30 °C. Po približne dvoch týždňoch sa objavia prvé, jemné výhonky. V raných štádiách preferuje rastlinka papáje svetlé, ale nie príliš slnečné miesto. Pravidelne zvlhčujte semenáčik sprejom.

Presádzanie: Hneď ako sa objavia prvé listy rastliny papáje, môžete ju presadiť do kvetináča s kvalitnou, živnou zemou pre rast. Vyberte veľkosť kvetináča, ktorá dokáže rastlinu pojmúť minimálne na rok. Pri presádzaní buďte veľmi opatrní s mladými rastlinkami papáje, pretože korene sú veľmi citlivé.

Zavlažovanie a hnojenie

Papája potrebuje pravidelnú zálievku, aby sa udržala vlhkosť pôdy, ale treba sa vyvarovať nadmerného zaplavenia koreňov. V zime znižte zálievku. Celoročne udržujte vlhkosť nad 60 %.

V prvých dvoch týždňoch po klíčení semien nie je potrebné papáju hnojiť, pretože rastlinka dostáva dostatok energie z endospermu semien. Potom ho však hnojte raz za dva týždne. V prvých dvoch rokoch je polovičná dávka hnojiva dostatočná. Na hnojenie papáj je vhodné naše tekuté hnojivo Plantura Liquid Flower Food. Tekuté hnojivo zaisťuje dostatočné zásobenie dusíkom a aplikácia pomocou zalievacej kanvice je jednoduchá. Pamätajte na udržanie dostatočnej hladiny dusíka pre papáju, pretože nedostatok dusíka vedie k zníženiu plodnosti.

Presádzanie

Presádzanie papáje je tiež kľúčovou súčasťou ročného programu. Je dôležité zvoliť správnu veľkosť kvetináča, aby mali korene dostatok miesta. Pri presádzaní sa uistite, že nepoškodíte koreňový bal a zasaďte papájovú rastlinu na rovnakej úrovni ako predtým. Na zabránenie vodnatosti použite výživný, humózny, čiastočne piesočnatý a dobre priepustný kvetinársky substrát. Zmiešajte náš Plantura organický kvetinový substrát s približne 30% piesku, aby ste vytvorili ideálny rastový prostriedok pre vaše papájové rastliny. Náš substrát neobsahuje rašelinu, preto poskytuje dobrú rovnováhu vodného odtoku a retencie vody, čo je veľmi výhodné pre papáje.

Choroby a škodcovia

Papájovníky môžu byť ovplyvnené chorobami, ako je napríklad múčnatka, ktorá sa dá ľahko spoznať svojimi bielymi alebo sivými škvrnami zvlášť na listoch. Nevítanou návštevou môžu byť aj pavúčikovité roztoče (Tetranychidae), ktoré môžu oslabiť rastliny.

Je papája mrazuvzdorná?

Nie, papája nie je mrazuvzdorná. Pred nárazom vonkajších teplôt presuňte rastlinu na chránené a teplé miesto. Kritická teplota je 11 °C, takže zimné miesto musí byť teplejšie ako 11 °C. K úspešnému prezimovaniu je tiež prospešné dostatok svetla. Napríklad papája môže zimu prežiť v skleníku alebo pod strešným oknom. Menej prirodzenou alternatívou ku skleníku, strešnému oknu alebo juhu smerujúcemu oknu je výkonná rastlinná lampa.

V tomto období zalievajte papáju menej. Ak sa papája ochladí príliš veľmi, kvety a plody môžu opadať. Ale nebojte sa, ak papája stratí listy, v budúcej jar zasa dorastú. Po zime pomaly aklimatizujte papájový strom na teplejšie teploty a vonkajšie podmienky.

Je možné zberať doma pestované papáje?

Áno, ale prvé kvety sa objavia až približne 10 až 14 mesiacov po zasiatí. Kvitnutie závisí od správnej starostlivosti, chráneného miesta, dostatku svetla a tepla, primeraného hnojenia a správnych postupov na prezimovanie. Keďže papája je dvodomá, musí byť na jednej rastline aspoň jedna samičia kvetina opelená samčou kvetinou, aby sa vytvoril plod. Po opelení prvých kvetov sa vám už nebudú musieť dlho čakať na prvé šťavnaté plody papáje.

Dajú sa jesť papájové semená? Dužina papáje je všestrannou potravinou a dokonca sa dajú jesť aj čierne semená papáje. Majú miernu pikantnú chuť a v niektorých krajinách sa dokonca používajú ako náhrada za korenie.

Leave feedback about this

  • Informačná hodnota
  • Zrozumiteľnosť