Na slovensku je lienka sedembodková jedným z najznámejších druhov chrobákov. Títo chrobáci sa živia voškami a inými škodcami v záhradách a preto patria medzi hmyz, ktorý sa používajú na biologickú kontrolu škodcov. Mnohí záhradníci sa stretávajú s voškami Aphidoidea), ktoré sú škodlivým druhom, ktorý sa živí šťavami rastlín. Našťastie, vošky majú niekoľko prirodzených nepriateľov, z ktorých jeden je aj lienka. Ďalej sa dozviete viac o lienke sedembodkovanej (Coccinella septempunctata).
Lienka sedembodková: charakteristiky a spôsob života
Lienka sedembodková (Coccinella septempunctata) dosahuje dĺžku päť až osem milimetrov a má šesť nôh. Ako názov naznačuje, má sedem čiernych bodiek na oranžovo-červených krovkách. Siedma bodka, oddelená dvomi krídlami a flankovaná dvoma jasnými, predĺženými škvrnami, je špeciálnou identifikačnou črtou Coccinella septempunctata. Na prednej časti hrudníka sa tiež nachádzajú dve biele škvrny a na hlave medzi dvoma čiernymi očami. Lienka sedembodková má dve tykadlá, s ktorými dokáže „čuchať“ a vnímať. Na rozdiel od iných druhov lienok, lienky sedembodkovan0 vyzerajú všetky viac-menej rovnako – zriedka sa členovia tohto druhu líšia farbou kroviek alebo počtom bodiek.
Lienky (Coccinella septempunctata) sú schopné konzumovať široké spektrum potravy a preto sú označované ako polyfágne. Okrem vošiek, ktoré sú nevyhnutné pre vývoj lariev lienok, sú schopné požierať aj iné druhy hmyzu, ako sú tripsy a listové chrobáky, a dokonca aj vajcia svojho vlastného druhu.
Lienky sú tretím najbežnejším druhom lienok na Slovensku, hneď po invazívnej harlekýnovej lienke a dvojbodkovej lienke. V zime často tvoria kolónie na vlhkej pôde, obklopené lístkami, trávou alebo machom. Po zvýšení teplôt sa začína obdobie párenia. Samica začína kladenie vajec koncom apríla a môže uložiť až 400 vajec na časti rastlín, ktoré sú zvyčajne napadnuté voškami.
Larvy lienok sa z týchto vajec vyliahnu o niekoľko dní a okamžite sa stávajú dravcami, ktoré útočia na vošky. Po troch pĺznutiach sa larvy zakuklia a asi týždeň neskôr sa z nich vyliahne dospelá lienka.
Lienky sú tretím najbežnejším druhom lienok na Slovensku, hneď po invazívnej harlekýnovej lienke a dvojbodkovej lienke. V zime často tvoria kolónie na vlhkej pôde, obklopené lístkami, trávou alebo machom. Po zvýšení teplôt sa začína obdobie párenia. Samica začína kladenie vajec koncom apríla a môže uložiť až 400 vajec na časti rastlín, ktoré sú zvyčajne napadnuté voškami. Larvy lienok sa z týchto vajec vyliahnu o niekoľko dní a okamžite sa stávajú dravcami, ktoré útočia na vošky. Po troch pĺznutiach sa larvy zakuklia a asi týždeň neskôr sa z nich vyliahne dospelá lienka.
Na Slovensku lienka zvyčajne vytvára iba jednu generáciu za rok, zatiaľ čo v južnejších krajinách sú bežné dve generácie ročne. V Indii bolo pozorovaných až 15 až 20 generácií. Každý jedinec Coccinella septempunctata žije približne 12 mesiacov.
Lienka mení svoje preferované prostredie počas svojho života. Larvy rastú chránené v bylinnej vrstve. Dospelé chrobáky sa presúvajú na kríky na zrelú výživu a potom prezimujú na stromoch, v domoch alebo na zemi. Na jar sa vrátia na miesta, kde kladú vajíčka, kde ich larvy môžu rásť chránené a blízko zeme na bylinách.
7-bodkové lienky sa najčastejšie živia voškami, no v prípade, že sa vošky nevyskytujú v hojnom počte, dokážu sa prispôsobiť a prijať aj iné zdroje potravy, ako je peľ a hubové spóry. Ak nie sú schopné nájsť dostatok potravy, môžu sa presúvať na iné miesta v hľadaní nových zdrojov. Ich aktivita závisí aj od poveternostných podmienok, pri teplejšom počasí sa ich vývoj zrýchli.
Lienka sedembodková ako užitočný hmyz v boji proti voškám
Lienka sedembodková je účinným a prirodzeným spôsobom kontroly vošiek, bez potreby syntetických pesticídov, akonáhle sa teploty dostanú nad 18 °C. Tu je niekoľko vecí, na ktoré musíte myslieť, aby bola aplikácia lienky úspešná.
Ako úspešne používať lienku sedembodkovú:
- 6 týždňov pred aplikáciou neaplikujte chemické pesticídy.
- Ak je to potrebné, pred aplikáciou odstráňte nadmerný počet mravcov.
- Uistite sa, že teplota na mieste aplikácie je aspoň 18 °C
- Používajte ju v uzavretých priestoroch, ako sú skleníky, miestnsti a fóliovníky – tam je účinnosť väčšia ako vonku, kde sa chrobáky nevyhnutne presúvajú
- V dobrých podmienkach uvidíte výsledky už po niekoľkých dňoch.
Tip: Užitočný hmyz, ako sú lienky, je citlivý na pesticídy. Niektoré pesticídy sú však menej škodlivé pre lienky alebo sa rýchlo rozkladajú, takže nemusíte čakať tak dlho pred aplikáciou užitočného hmyzu. Pesticídy na báze repkového oleja alebo draselných mydiel možno použiť týždeň pred príchodom užitočného hmyzu na zničenie škodcov.
Vošky a lienky: Ako lienky kontrolujú populáciu vošiek?
Lienky úmyselne kladú svoje vajíčka na rastliny, ktoré už sú napadnuté voškami. Novo vyliahnuté larvy Coccinella septempunctata sú veľmi hladné a počas svojho vývoja môžu zjesť až 1200 vošiek v závislosti od druhu, zatiaľ čo dospelé lienky zjedia iba až 150 vošiek denne. Mladé larvy slienok zvyčajne tiež konzumujú menšiu korisť tým, že ich kusnú a potom ich vysajú do sucha. Väčšie larvy a dospelé chrobáky na druhej strane dokážu svoju potravu úplne prežuť.
Leave feedback about this