Svieža a riadne zrelá figa je veľkým krásnym zážitkom. Pre úspešné pestovanie figovníka na záhrade v je dôležité vybrať odolný kultivar a umiestniť ho k slnečnej stene. V chladnejších oblastiach figy vyžadujú zimnú ochranu; našťastie sa dobre pestujú aj v kochlíkoch, čo je ideálne, ak máte obmedzený priestor. Tieto rastliny trávia leto vonku a v zime sú umiestnené na chladnom a bezmrazovom mieste. Už aj jedna rastlina poskytuje úspešnú úrodu.
Pestovanie
Presuňte figovníky pestované v kvetináčoch na slnečné miesto vonku, až keď nehrozí nebezpečenstvo mrazu. Na začiatku jari ich hnojte hnojivom s vysokým obsahom draslíka, ako napríklad Vitax Q4. Rozsypte jednu hrsť na meter štvorcový okolo základne.
Mulčovanie je vrstva materiálu, minimálne 5 cm hrubá, aplikovaná na povrch pôdy v období od neskorej jesene do neskorého zimného obdobia (november – február). Používa sa na poskytnutie ochrany pred mrazom, zlepšenie rastu rastlín pridaním živín alebo zvýšením obsahu organických látok, zníženie straty vody z pôdy, pre dekoratívne účely a potlačenie burín. Príklady zahŕňajú dobre zhnité záhradné komposty a hnojivá, drvenú kôru, štrk, drvenú skalu a bridlicové štrkáče.
Mulčujte okolo základov vetracieho systému s dobre zhnitými organickými látkami, aby udržali vlhkosť a potlačili buriny. Až sa objavia figy, aplikujte tekuté hnojivo na paradajky každé dva až tri týždne počas rastúcej sezóny, kým nezačnú dozrievať. Počas leta dobre zalejte vodou. Každé dva roky okopávajte okolo vonkajšej strany výsadbovej jamy ostrou lopatou, aby ste sa uistili, že žiadne korene nevytŕčajú.
Figy môžu produkovať ovocie v neskorom lete a na jar alebo v lete. Len malé, hrachové plody, ktoré sa objavia neskoro v lete, prežijú zimu a sú dostatočne dobre vyvinuté na kvitnutie nasledujúceho leta. Plody, ktoré sa vyskytnú na jar, môžu dozrieť v skleníkoch, ale len zriedka vonku.
Odstráňte väčšie plody, ktoré nie sú dostatočne zrelé na dozrievanie na konci sezóny a nechajte malé embryá plodov na koncoch výhonkov na dozretie nasledujúci rok.
Zimná ochrana
Zimná ochrana vonku: chráňte figy vedené vetracou sieťou počas zimy. Po opadaní lístia zabalené ventilovanou sieťou, slamou alebo paplónom a potom pokryte záťahom.
Hortikulturna textília je mäkký prehľadný materiál, tiež známy ako ochrana úrody. Položí sa na zraniteľné rastliny, aby ich chránila pred počasím (väčšie tlakovejšie textílie poskytujú ochranu pred mrazom asi 2°C), škodcami a pomáhala rastlinám rásť v teplejších podmienkach. Na jeseň presuňte rastliny pestované v nádobách do nevyhrievanej skleníka, dielne alebo predsieňe.
Výsadba
Pôda by mala byť schopná zadržiavať vlhkosť a dobre odvodňovať – figy prosperujú v akomkoľvek type pôdy s dobrou drenážou. Výška a rozprestrenie v zrelosti môže byť až 2 m x 3-3,5 m široké.
Aj keď rastliny v kvetináčoch môžu byť vysadené kedykoľvek, jar je ideálna, pretože majú celú vegetačnú sezónu na to, aby sa usadili.
Obmedzenie rastu koreňov podporuje tvorbu plodov. Buď vykopte jamu na výsadbu alebo pestujte figy kvetináčoch na terase, alebo ich zahrabte do pôdy. Pripravte si výsadbovú jamu vykopaním diery 60 x 60 x 60 cm. Vyložte steny vertikálnymi platňami, ktoré budú o 2,5 cm vyššie ako okolitá pôda, aby sa zabránilo šíreniu koreňov smerom von. Do základu pridajte vrstvu štrku alebo rozbitých tehál a hĺbkou 10-20 cm.
Vysaďte ich 20 cm od základov slnečnej južnej alebo juhozápadnej steny alebo plotu. Zaplňte otvor zeminou záhradníckou pôdou (ak je to potrebné tak vylepšenou s dobre zhnitým organickým materiálom).
Zber
Figy, ktoré rastú v nevyhrievanej skleníkovej hale, zvyčajne dávajú každé leto dve úrody, zatiaľ čo tie, ktoré rastú vonku, dávajú úrodu iba raz. Plody sú zrelé na zber, keď má ich kôra mäkkú štruktúru a občas sa z očka na základni figy môže vylúčiť sladká kvapka. Pri jemnom stlačení môžu figy prasknúť. Figy sú najlepšie konzumované slnečným teplom rovno zo stromu. Môžu sa tiež sušiť na podnose v šatníku tak, že sa každý deň otočia raz.
V článku o figách sme sa dozvedeli množstvo užitočných informácií týkajúcich sa pestovania, starostlivosti a zberu figovníkov. Figy je možné pestovať nielen v teplejších klimatických podmienkach, ale aj v našich zemepisných šírkach, pričom potrebujú miesto s dostatkom slnečného svetla a dobre odvodnenú pôdu. Pri pestovaní figovníka je dôležité starať sa o správne orezanie a obmedzenie rastu koreňov, čo podporí tvorbu plodov. Okrem toho sme sa dozvedeli aj to, ako sa starostlivo starať o figovníky v zime a ako správne zberať ovocie. Figs sú skvelým zdrojom vitamínov a minerálov a ich ovocie si môžeme vychutnať nie len čerstvé, ale aj v sušenej forme.
Leave feedback about this