Pestovanie

Domáce pestovanie chilli

Bez pochýb, najčerstvejšie chilli (Capsicum) pochádzajú priamo z vašej záhrady. S ich jemnými bielymi kvetmi a farebnými strukmi sú chilli rastliny skvelým ozdobným doplnkom mnohých záhrad, terás a balkónov. Chilli patrí do rodiny papriky (Capsicum), ktorá je súčasťou veľkej rodiny Solanaceae. V rámci tohto rodu sa rozlišuje päť rôznych druhov, ktoré sa delia do približne 2 500 až 3 000 chilli odrôd. S ich ohnivým teplom a rozmanitosťou sú chilli dlhodobo neoddeliteľnou súčasťou ázijskej a latinskoamerickéj kuchyne. Ale aj v Európe získavajú jedlá dochutené chilli stále viac a viac popularitu. Aj vy by ste si chceli pestovať chilli vo svojej záhrade? V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní chillies, vrátane najlepšieho času na výsadbu, správnej polohy a spôsobe výsevu.

Výber miesta

Ak chcete pochopiť požiadavky chilli rastlín, je dobré pozrieť sa na pôvod rastliny. Výskumníci veria, že rod Capsicum, do ktorého patria chilli rastliny vrátane predkov našich súčasných chilli papríčiek, pochádza z Mexika – veľmi horúcej a slnečnej oblasti. Pri výbere miesta pre svoje chilli rastliny by ste to mali zohľadniť: svetlé, slnečné a vzdušné miesto je pre chilli rastliny ideálne. Všetky odrody chilli môžu byť pestované v kvetináčoch aj v záhradných lôžkach. Chilli rastliny preferujú slnko; slnečné miesto v skleníku alebo vedľa steny im poskytne dostatok svetla a udrží ich v príjemnom teple.

Chilli rastliny potrebujú aj špeciálny druh pôdy: vlhkú, voľnú a živinami bohatú. Pri výsadbe chili do záhrady sa uistite, že pôda má ideálne neutrálne až mierne kyslé pH. Okrem toho odporúčame dobre pohnojiť pôdu kompostom pred výsadbou. Takto sa rastline s hladom na živiny dostane všetkých nevyhnutných živín pre zdravý rast. Alternatívne použite dlho pôsobiaci hnojivo ktoré zlepšuje kvalitu pôdy počas dlhšieho obdobia.

Pri výsadbe chilli rastlín do kvetináčov je najlepšie použiť špeciálne prispôsobenú substrátovú pôdu. Tento kompost s vysokým obsahom draslíka zlepšuje stabilitu bunkovej steny chilli rastlín, zaisťuje väčšiu zdravosť rastlín a odolnosť proti plesniam.

Kedy vysádzať

Kvôli pomalému vývinu by ste mali chilli semená siať už v januári a od polovice mája ich presádzať vonku. Ešte pred výsadbou môžete rastliny umiestniť vonku na slnku počas dňa a v noci ich vrátiť dovnútra. Týmto procesom, známym ako aklimatizácia, pomôžete rastlinám prispôsobiť sa chladnejším teplotám a jasnejšiemu slnečnému žiareniu.

Pestovanie zo semena

Každý, kto už nejakú dobu pestuje chilli, skôr či neskôr sa pokúsi svoje vlastné rastliny rozmnožiť z semien. Exotické odrody chilli sú často k dispozícii len ako semená, nie ako mladé rastliny, takže množenie z semien je jedinou možnosťou. Ale nie je to také ťažké, ako by ste si možno mysleli! Najdôležitejšie je začať s rastlinami skoro: mnohé odrody chilli potrebujú viac ako 100 dní od zasiatia po prvú úrodu, takže ich treba zasiať v interiéri čo najskôr. V závislosti od odrody by ste mali chilli zasievať medzi polovicou januára a začiatkom marca.

Predtým, než začnete zasiať chilli, musíte semienka prebudiť z hibernácie. Na to vložte semienka na niekoľko hodín do teplej vody, aby sa mohli napiť vodou. Tento proces nafukovania rozpúšťa inhibičné látky na povrchu semien, ktoré bránia klíčeniu semien. Tiež umožňuje semenu absorbovať vodu, ktorú potrebuje na prelomenie semennej škrupiny.

V tomto čase môžete už pripraviť kvetináče na pestovanie. Na zasiatie chilli odporúčame použiť voľnú, vzdušnú pôdu s nízkym obsahom živín. Tým sa podporuje dobrý vývoj koreňov, čo podporuje zdravé rastliny na dlhú dobu.

Po niekoľkohodinovom kúpeli semien v teplej vode ich môžete položiť do pôdy v množstve 3 až 4 semien na každý kvetináč. Chilli potrebuje tmu na klíčenie, preto je dôležité sa uistiť, že každé semeno je starostlivo zakryté pôdou. Na klíčenie potrebujú svetlé, teplé miesto (minimálne 20°C) a trvá to asi 10 až 20 dní. Počas tejto doby udržujte pôdu stále vlhkú pravidelným zalievaním. Mini-skleník alebo propagátorová krabica pomáha vytvoriť ideálne podmienky pre sadenice chilli. Avšak dôležité je ich pravidelne vetrať.

Keď chilli sadenice vyráši druhý pár listov, je čas ich presadiť. Pomocou drevenej tyčinky oddelte mladé chilli rastliny a zasaďte ich do nového, bohatšieho pôdneho substrátu. Domáce chilli môžu teraz čakať v väčšom kvetináči s kvalitným pôdnym substrátom na presádzanie na svoje konečné miesto v záhrade alebo skleníku. V tejto fáze je dôležité, aby sa pôda chilli vždy udržiavala vlhká, ale bez nadmerného zavlažovania.

Výsadba

Keď nájdete vhodné miesto a vonkajšie teploty sú stabilne teplé, nastal čas na vysádzanie vašich chilli rastlín. Pred vysadením dobre uvoľnite pôdu a obohaťte ju kompostom a pomaly uvoľňujúcim sa hnojivom. S vzdialenosťou medzi rastlinami aspoň 40 cm, presaďte chilli rastliny do pôdy s celým koreňovým balom pod povrchom. Na podporu pripojte rastlinu k tyči alebo palici. Mladé rastliny nakoniec dobre zalejte.

Pestovanie v kochlíku

Výhoda pestovania chilli papričiek v kvetináči spočíva v tom, že ich môžete rýchlo presunúť do interiéru, keď sa počasie ochladí. Avšak, rast chilli papričiek v kvetináči je obmedzený, preto sa nevyvíjajú vždy tak dobre ako rastliny v záhonoch. Na pestovanie chilli papričiek v kvetináči budete potrebovať dostatočne veľký kvetináč, ktorý má aspoň 6 litrov. Uistite sa, že má otvor na odvodnenie a položte drenážnu vrstvu na dno nádoby pod zem.

V lete umiestnite svoje chilli papričky v kvetináči na terasu alebo na slnečné, chránené miesto v záhrade. Chilli papričky milujú kyslú pôdu s pH hodnotu 6,5. Ideálna pre to je pôda s kvalitným hnojivom na pestovanie zeleniny.

Pestovanie chilli ako izbovej rastliny

Chilli rastliny nie sú len úžasné na záhrade, ale aj ako izbové rastliny. V skutočnosti sú všetky druhy chilli vhodné na pestovanie v interiéri, hoci menšie druhy sú často preferované, aby sa ušetrilo miesto. Pestovanie chilli v interiéri má často pozitívny vplyv na rastliny, pretože teplomilné rastliny milujú konzistentne teplé teploty. Avšak pri pestovaní chilli v interiéri je dôležité zabezpečiť, aby rastlina dostala dostatok svetla. Pre tých bez veľkých okien alebo svetlých miestností môžete použiť svetlá pre rastliny na udržanie týchto rastlín s vysokou potrebou slnka šťastnými. Okrem toho, vlhkosť zohráva pri pestovaní chilli v interiéri veľkú úlohu: suchý vzduch v vykúrených domoch spôsobuje ich vädnutie. Optimálna vlhkosť je okolo 50%, ktorú môžete dosiahnuť pravidelným striekaním rastliny vodou alebo umiestnením misky s vodou blízko radiátora.

Ak chcete udržiavať rastlinu v interiéri po celý rok, budete tiež potrebovať pomôcť s opelením, aby ste zabezpečili, že rastlina bude plodiť. Pretože v interiéri nie sú žiadne opelovače alebo potrebný vánok na prenos peľu, budete musieť chilli opeliť ručne. Na to jemne prechádzajte od kvetu k kvetu s ľudským kefou alebo štetcom na farbu, aby ste peľu zachytili a rozšírili ho na ďalšie kvety.

Starostlivosť o chilli po zasadení

Správna starostlivosť je pre kvalitu chilli kľúčová. Najmä počas zrenia potrebujú byť chilli dobre a často zavlažované. Chilli preferuje trvalo vlhkú pôdu, preto zavlažujte pravidelne, v lete aj denne.

Ak chcete získať hojnú úrodu, odporúča sa hnojiť pomaly uvoľňujúcim sa hnojivom. Pri presádzaní chilli je ideálne použiť dlhodobo uvoľňujúce sa hnojivo. Ako už bolo spomenuté, chilli rastliny potrebujú veľa živín pri tvorbe kvetov, čo z nich robí náročné rastliny a preto je druhé hnojenie veľmi užitočné.

Ak máte v záhrade veľa žihľavy, môžete si vyrobiť vlastný „žihľavový čaj“, ktorý je bohatý na dusík a draslík. Avšak, tekuté hnojivo ako toto by malo byť použité len ako doplnkové hnojivo k základnému hnojivu. Nemôže úplne nahradiť tradičné hnojivo, pretože by spôsobovalo vyčerpávanie pôdy. Aplikácie tekutého hnojiva rýchlo riešia akútne nedostatky živín a podporujú chilli rastliny pred ich kvitnutím a tvorbou ovocia. Hnojivo pre paradajky tiež obsahuje vysoké množstvo dusíka a draslíka a je rýchlo účinkujúcou alternatívou pre tých, ktorí nemajú k dispozícii žihľavu.

Počas celého vegetačného obdobia udržiavajte pôdu pod chilli čistú od buriny, pretože tá súperi s rastlinami o cenné živiny. Je tiež dôležité udržiavať optimálnu vlhkosť 75% pri pestovaní v skleníku. Ak je vlhkosť príliš vysoká, podporuje tvorbu škodlivých húb. Na druhej strane, príliš nízka vlhkosť spôsobuje vysušenie rastlín v dôsledku vyparovania a môže dokonca viesť k zníženiu výnosov kvôli vysychaniu kvetových orgánov.

Exit mobile version