Skorica je veľmi obľúbenou koreninou, ale vedeli ste, že môže mať aj prospešné účinky pre rastliny vo vašej záhrade? Je pravdepodobné, že máte niekde v kuchynskej skrinke uloženú skoricu. Toto práškovité korenie sa vyrába z vysušenej kôry škoricovníka pravého (Cinnamomum verum). Kôra tohto stromu je veľmi tenká a buď sama od seba odpadá alebo sa ručne ošúpe, potom sa kôra skladá jedna na druhú a suší sa. Po dôkladnom vysušení sa kôra prirodzene zvinie do škoricových tyčiniek, ktoré poznáme a používame na pečenie. Škoricové tyčinky potom môžu byť zomleté na škoricový prášok – ďalší základný produkt kuchyne. Čo možno neviete, je to, že škorica sa používa ako základ pre ekologickú ochranu rastlín a kontrolu škodcov. V nasledujúcom texte sa pozrieme na to, ako presne škorica pôsobí ako prírodný odstraňovač škodcov ako sú mravce.
Škorica proti plesniam na rastlinách
Vedecké štúdie naznačujú, že škorica účinne bojuje proti hubovým patogénom. V laboratórnych podmienkach vedci preukázali, že prvky v škoricovom prášku inhibujú vývoj šedej plesne (Botrytis cinerea) a rôznych druhov Phytophthora. Postrekovanie zmesou roztoku zomletej škorice a vody na infikované rastliny môže byť účinný spôsob, ako zmierniť príznaky hubových infekcií.
Ako používať škoricu proti plesniam na rastlinách:
- 1 lyžička zomletej škorice
- 5 litrov teplej vody
- Nechajte nasiaknuť niekoľko hodín
- A hotovo! Vaše skorézové fungicídne riešenie je pripravené.
Keďže škorica inhibuje vývoj hubových patogénov, môže sa tiež použiť na semenáčiky, priamo po ich klíčení. Škorica pomáha chrániť semenáčiky pred hnilobou, čo nakoniec urýchľuje ich rast. Čo je viac, pri semenáčikoch nie je potrebné pripravovať škoricový roztok: jednoducho posypte niekoľko zrn zomletej škorice priamo na semenáčiky a zvyšok by sa mal postarať sám.
Zomletá škorica tiež odháňa plesne na povrchu substrátov, ako je napríklad záhradná pôda. Na ochranu pôdy stačí distribuovať prášok po substráte. Avšak nezabudnite potom zaliať pôdu vodou!
Škorica proti mravcom a iným škodcom
Posypávanie zomletej škorice na záhon odstraňuje tmavokrídle muchy hubovníkov (Sciaridae). Táto metóda je veľmi účinná, pretože aromatický prášok dokáže prerušiť cyklus rozmnožovania týchto múch. Takto sa im nedovolí liahnúť sa ani sa rozmnožovať. Škorica sa tiež dá použiť na boj proti mravcom (Formicidae). Má odpudzujúci účinok na rôzne druhy mravcov a to ako prášok alebo olej. Hoci nemusí fungovať proti všetkým druhom mravcov, určite to stojí za pokus! Pre dosiahnutie najlepších výsledkov odstráňte všetky stopy feromónov mravcov. Na to je ideálny intenzívny čistiace prostriedok. Následne rozložte skořicový prášok alebo olej v pásikoch širokých 5 cm. V skutočnosti môže už len rozsypanie skořice pri vstupe do mraveniska stačiť na presídlenie kolónie.
Škorica ako prostriedok na zakorenenie a stimulátor rastu
Podľa druhu rastliny sa škorica tiež dá použiť na množenie odrezkov. Naneste trochu škorice na spodok odrezku. Tým sa zrýchli hojenie rany a podporí sa tvorba koreňov. V kombinácii týchto účinkov je škorica skvelou alternatívou k rastovým hormónom, ktoré sú z rôznych dôvodov zakázané.
No pozor. Vedecké štúdie naznačujú, že skořica môže inhibovať rast určitých rastlín, ako sú paradajky a záhradná reďkovka. Musíte tiež dbať na to, aby použitie škorice v záhrade nemalo nezamýšľané negatívne účinky na vaše rastliny
.