Broskne sú jeden z najobľúbenejších ovocných stromov pre záhradkárov. Ich šťavnaté a sladké plody sú vynikajúcim zdrojom vitamínov a minerálov, zároveň sú výbornou ingredienciou pre mnohé dezerty a nápoje. A ak máte vlastnú záhradu, nemusíte sa spoliehať na kúpu broskní v obchode, pretože si ich môžete vypestovať aj sami.
Výber miesta a pôdy
Ak máte v pláne pestovať broskyne vo svojej záhrade, výber správneho miesta je kľúčovým prvkom úspešného pestovania. Miesto by malo byť dobre osvetlené, aby sa zabezpečil dostatočný príjem slnečného žiarenia pre rast a vývoj broskyní. Broskyne by mali byť vysadené na mieste, ktoré je chránené pred príliš silným vetrom. Zároveň by mali byť na dostatočnej vzdialenosti od vysokých stromov a kríkov, aby boli chránené pred prebytkom tieňa a konkurenciou o vodu a živiny v pôde.
Ideálne miesto pre výsadbu broskýň by malo byť vybrané predtým, ako sa s nimi začnete pracovať, aby ste sa uistili, že spĺňa všetky požiadavky. Môžete použiť pH testovaciu súpravu na zistenie pH pôdy a vyhodnotiť, či je vhodná pre pestovanie broskýň. Ak je pH príliš nízke, môžete ho zvýšiť pridaním vápna do pôdy. Na druhej strane, ak je pH príliš vysoké, môžete ho znížiť pridaním síranu horečnatého alebo iných kyslomilných hnojív.
Pokiaľ ide o orientáciu, vysádzajte broskyne do miesta, kde budú orientované na juh alebo juhozápad, aby boli maximálne vystavené slnečnému žiareniu. Týmto spôsobom sa zabezpečí, že broskyne budú dozrievať rovnomerne a budú plné chuti.
Ak máte ťažkú pôdu, môžete ju zlepšiť pridaním hliny alebo piesku pre zlepšenie priepustnosti. Broskyne potrebujú aj dobre zavlažovanú pôdu, takže je dôležité, aby bolo miesto na zavlažovanie v blízkosti.
Závlaha
Broskyne patria medzi ovocné druhy, ktoré potrebujú dostatok vlhkosti pre dosiahnutie dobrej úrody. Zabezpečenie primeranej závlahy je preto dôležité. Kritické obdobie potreby zavlažovania nastáva počas kvitnutia, tvrdnutia kôstok a rastu plodov pred zberom. Ak v pôde nie je dostatok jarnej vlhkosti, je vhodné zaliať strom jednorazovo asi 5 litrami vody.
V období tvrdnutia kôstok, kedy teploty stúpajú nad 25°C, by sa strom mal zaliať každý deň priamo pri koreňoch asi 5 litrami vody. V čase dozrievania plodov, kedy teploty sú nad 30°C, potrebuje broskynový strom denne až 10 litrov vody. Je dôležité prispôsobiť dávky závlahy priebehu zrážok, teplôt a typu pôdy.
Opelivosť
Opelivosť je dôležitý faktor pre úrodu broskýň. Aby sa broskyňa mohla správne opeliť, potrebuje vhodných opelovačov. Existujú samoopelivé broskyne, ktoré sa môžu opeliť samy, ale väčšina odrôd potrebuje opelovača.
Na opelenie broskýň sa často používajú včely, ktoré sú prirodzenými opelovačmi. Ak máte vlastné včely, môžu pomôcť s opelením vašich broskýň. Ak nie, môžete si objednať včelie plásty alebo si kúpiť iné druhy včiel alebo čmeliakov, ktoré sa používajú ako opelovače.
Je dôležité vybrať správneho opelovača pre vaše broskyne, pretože niektoré odrôdy nemusia byť vhodné pre určitých opelovačov. Najlepšie je vybrať opelovača, ktorý kvitne v rovnakom čase ako vaša broskyňa, aby sa mohli opeliť v správnom čase. Existuje mnoho druhov opelovačov, od iných druhov ovocia až po rôzne druhy kvetov. Keď máte správneho opelovača pre vašu broskyňu, môžete si byť istí, že budete mať bohatú úrodu chutných a zdravých plodov.
Rez
Rez sa vykonáva najlepšie na jar pred začiatkom rastu rastlín, vtedy sú viditeľné suché a poškodené vetvy a je možné strom upraviť tak, aby sa jeho rast zameriaval na tvorbu ovocia. V prvých rokoch sa odporúča rezať broskyne do tvaru stromu v tvare pohára, pri ktorom sa odstránia vetvy rastúce dovnútra koruny a ponechá sa zdravá a silná konáre. Pri starších stromoch sa strom upravuje odstránením suchých a poškodených vetiev, pričom sa uprednostňuje odstránenie stredovej vetvy, aby sa podporil bočný rast a tvorba ovocia.
Pri reze broskýň je dôležité používať kvalitné a ostré nástroje, ktoré minimalizujú poškodenie rastliny. Následne je dôležité pozorovať rast stromu a pravidelne ho kontrolovať na výskyt ochorení a škodcov. Správna starostlivosť a pravidelný rez zabezpečia zdravý a plodný strom, ktorý nás odmeňuje sladkými a chutnými plodmi.
Broskyne sú skvelým ovocím, ktoré nás okrem svojho vynikajúceho chuťového zážitku môžu potešiť aj krásnym kvitnutím na jar. Ich pestovanie však vyžaduje určitú starostlivosť a pozornosť. Dôležité je zvoliť vhodné miesto na výsadbu, kde bude dostatok slnka a chránené pred vetrom. Na výber pôdy treba dávať pozor, pretože broskyne preferujú hlinitopôdne až ílovité pôdy s dobrou odvodnenosťou. Starostlivosť o broskyne zahŕňa pravidelnú závlahu a hnojenie, a tiež prerezávanie stromov. Týmto spôsobom sa zabezpečí dobrá úroda a zdravý rast stromov. Pokiaľ budete dodržiavať tieto základné zásady pestovania, môžete si vychutnať výborné a šťavnaté broskyne priamo zo svojej záhrady.