Čuročiedky nevytvárajú len chutné plody, ale aj atraktívne jarné kvety a živé lístie na jeseň. Sladké, šťavnaté plody sú bohaté na antioxidanty a skvelé na čerstvú konzumáciu alebo na pridanie do smoothies a dezertov. Najlepšie sa hodia na kyslé pôdy a tieto kríky možno pestovať na zemi alebo vo veľkých kochlíkoch. Kompaktné odrody sú ideálne pre malé záhrady.
Zavlažovanie
Počas vegetačného obdobia udržujte kompost alebo pôdu stále vlhkú, ale nie namočenú. Zavlažujte čučoriedky dažďovou vodou, nie vodou z vodovodu, pokiaľ nie je obdobie sucha a nemáte inú možnosť. Voda z vodovodu zvýši pH úroveň a čučoriedky potrebujú kyselé podmienky.
Hnojenie
Rastliny v kochlíkoch by mali byť každý mesiac počas vegetačného obdobia (apríl až september) hnojené tekutým hnojivom špeciálne určeným pre
vresoviskové (neznášajúce vápno) rastliny, pričom sa treba riadiť pokynmi výrobcu.
Ak borovice rastú v multiúčelovom komposte bez rašeliny, môže byť nutné pravidelne pridávať chelátovaný železitý roztok, aby sa zabránilo chloróze.
Rastliny pestované na zemi zvyčajne nepotrebujú hnojenie, okrem ročného erikového mulčovania a vysokého dusíkatého hnojiva, ako je síran amónny, ktoré sa aplikuje na konci zimy v množstve 15g na meter štvorcový.
Ak sa rastliny nevyvíjajú dobre, aplikujte hnojivo navrhnuté pre vresoviskové rastliny. Vyhnite sa prehnojeniu, pretože čučoriedky sú citlivé na vysoké hladiny hnojív. Zlý rast môže byť výsledkom vysokého pH, nadbytku živín a fluktuácií vlhkosti pôdy.
Udržiavanie kyslosti pôdy
Zabezpečte, aby sa pH pôdy udržiavalo na úrovni 5,5 alebo nižšej, aby sa predišlo problémom. Skontrolujte pH pôdy na jar a ak je potrebné ho znížiť, pridajte hnojivo z obsahom síranu draselného. To by nemalo byť potrebné pri pestovaní rastlín v kochlíkoch, ak sa používa vresoviskové (kyslé) hnojivo a dažďová voda.
Zimná ochrana
Nie všetky kultivary čučoriedok sú úplne mrazuvzdorné a aj odolné rastliny môžu byť poškodené kombináciou nízkych teplôt a mokrých podmienok, najmä ak rastú v kochlíku. Preto počas dlhodobých chladných období presuňte rastliny v kochlíkochdo kôlne alebo garáže, alebo zabalte kvetináč do jutoviny alebo bublinkovej fólie na ochranu koreňov.
Chránite kvety pred neskorými jarnými mrazmi dvojitou vrstvou krycího netkaného textilu.
Prerezávanie
Strihať čučoriedky je zriedkavo potrebné v prvých dvoch rokoch, stačí odstrániť krížiace sa alebo nesprávne umiestnené konáre. Potom orezujte kedykoľvek počas spiacich období (november až marec), ale ideálne koncom februára alebo začiatkom marca, keď môžu byť kvetné puky ľahko rozlišiteľné od listových pukov. Väčšie puky produkujú kvety a ovocie, zatiaľ čo menšie, ploššie puky tvoria výhonky a listy.
Dospelý ker by mal obsahovať približne tretinu starých, tretinu stredne starých a tretinu mladých stoniek. Režte nasledovne:
- Mŕtve, choré, slabé, trenie sa alebo poškodené stonky, plus všetky, ktoré sa dotýkajú zeme
- Vetvičky na koncoch konárov, ktoré plodili minulý rok, orezať na silný, nízky konárik smerujúci hore
- Odstrániť až štvrtinu najstarších a najhrubších stoniek pri základoch dospelého kríka alebo orezať na mladší silný výhonok nižšie na vetve.
Výber miesta na sadenie
Čučoriedky potrebujú chránené miesto na slnku alebo v polotieni, s dobre odvodnenou ale zároveň vlhkou kyslou pôdou (pH 4,5 – 5,5), ktorá sa v lete nevysuší a v zime nezaplaví. Ak môžete pestovať azalky, rododendrony a kaméliu vo vašej záhrade, mali by ste mať úspech aj s čučoriedkami. Ak si nie ste istí, otestujte pH pôdy – väčšina záhradných centier alebo internetových obchodov ponúka jednoduché testovacie sady.
Ak je vaša pôda len mierne kyslá, môžete ju skúsiť zakysliť pridaním sírových čipov. Toto by sa však malo robiť vopred, ideálne v minulom lete alebo na jeseň.
Zber úrody
Bobule začínajú dozrievať od polovice leta a menia farbu zelené na matnú modrú, keď sú pripravené na zber. Nezrejú všetky naraz, takže kontrolujte rastliny niekoľkokrát. Úplne produktívna rastlina, asi sedemročná, produkuje až 2,25–5 kg čučoriedok.
Čučoriedky môžete jesť čerstvé alebo ich môžete sušiť, mraziť, pripravovať džemy alebo používať pri varení. Sú bohaté na antioxidanty a vitamíny (najmä vitamín C).
Pestovanie čučoriedok môže byť zábavné a zároveň náročné, ak sa snažíte získať bohatú úrodu chutných bobúľ. Je dôležité venovať pozornosť vhodným pestovateľským podmienkam, ako sú kyslosť pôdy, vlhkosť a teplota, a pravidelne odstraňovať poškodené alebo staré stonky. Správne a pravidelné orezávanie tiež pomáha udržiavať silné a zdravé rastliny. S výberom správnych odrôd a s trochou trpezlivosti a úsilia sa však môžete tešiť z chutných a zdravých plodov a príjemného vzhľadu vašich rastlín po celú sezónu.