Magazín o rastlinách | Zelený svet Blog Exotika Budhova ruka: pestovanie, starostlivosť a použitie
Exotika

Budhova ruka: pestovanie, starostlivosť a použitie

Citrónovník Budhova ruka vyzerá veľmi jedinečne s jej neobvyklými plodmi tvaru prstov. Tu sa dozviete, ako pestovať, starostlivo sa starať a prezimovať rastliny Buddhovej ruky.

Citrónovník Budhova ruka (Citrus medica var. sarcodactylis) je jedna z najstarších odrôd citrusov patriacich do veľkej rodiny citrónov. Rastlina získala svoje meno vďaka svojim bizarným plodom tvaru prstov, ktoré môžu narásť v mnohých rôznych tvaroch a veľkostiach. Niekedy sa „prsty“ Budhu natiahnu, zatiaľ čo iné rastú viac do tvaru pästi. V tomto článku sa dozviete všetko, čo treba vedieť o tejto zaujímavej odrode citrónov z východnej Ázie.

Pôvod a história Budhovej ruky

Citrón Budhova ruka pochádza z severovýchodného Číny alebo Indie, kde sa plod často používa v náboženských obradoch a rituáloch. Citrónu, ktorý je citlivý na mrazy a chlad, sa však dobre darí aj v južnej a strednej Taliansku a pozdĺž kalifornskej pobrežia. Budhova ruka sa dá pestovať aj vo veľkých kochlíkoch, pokiaľ je rastlina prezimovaná na svetlom mieste. Plody, ktoré dozrievajú v zime, sa môžu nechať na strome mesiace a nemusia sa okamžite zberať.

Starostlivosť o Buddhovu ruku

Ako u všetkých citrusových rastlín, je veľmi dôležité umiestniť Budhovu ruku na správne miesto. Od mája do októbra môžete rastlinu držať vonku, ak máte slnečné miesto chránené pred vetrom a teplota je príjemne teplá. Avšak, uistite sa, že to nie je príliš horúce, pretože koreňová guľa rastliny sa môže rýchlo prehriať. Aby ste zabránili prehriatiu v horúcom letnom počasí, poskytnite dodatočný tieň a používajte kvetináče, ktoré sa nezahrievajú tak rýchlo (ako napríklad terakotové kvetináče namiesto čiernych plastových kvetináčov).

Uistite sa, že pôda rastliny je čo najpriepustnejšia a dobre štruktúrovaná. Pre citrusové rastliny sú vhodné špeciálne citrusové substráty, ktoré sú mierne kyslé a majú špeciálne prispôsobenú výživovú rovnováhu, ktorá najlepšie zodpovedá potrebám vášho stromu Budhovej ruky. Okrem toho pridajte do substrátu trochu ílových kamienkov, lávovej drte alebo štrku na zlepšenie odtoku a minimalizáciu rizika vodnatosti. Pretože rastlina rastie pomaly, Budhaova ruka potrebuje byť presadená iba raz za tri až päť rokov. Až keď je pôda úplne prekorenená, je čas na nový kvetináč – ideálne je presadiť Budhovu ruku predtým, ako sa objavia nové výhonky koncom marca.

Zavlažovanie

Ak chcete udržať vašu Budhovu ruku zdravú, je dôležité ju správne zavlažovať. V lete ju každý deň zavlažujte veľkoryso, aby bola pôda dobre premočená. Ideálne je, aby sa pôda nikdy úplne nevyschla – po dlhšom nedostatku vody môže Budhova ruka začať opadávať. Ešte nedávno sa verilo, že by sa mala Budhova ruka polievať len s mäkkou dažďovou vodou s nízkym obsahom vápnika. Dnes sa však odborníci zhodujú, že vápnik nachádzajúci sa v čapovanej vode má pozitívny vplyv na rast rastliny. Aby ste udržali správnu rovnováhu medzi prísunom vápnika a kyslým pH hodnotou pôdy, striedajte polievanie s čapovanou vodou a dažďovou vodou.

Hnojenie

Takmer všetky citrusové rastliny, vrátane Budhovej ruky potrebujú veľa doplnkových živín. Približne raz za dva týždne nanášajte špeciálne prispôsobené hnojivo pre citrusy. Tieto poskytujú potrebnú rovnováhu draslíka pre rastliny. Hnojte vašu rastlinu počas rastúcej sezóny, ktorá sa pohybuje od marca do októbra. Ak udržujete vašu budhovu ruku vo vykurovanej skleníkovej miestnosti, rastová sezóna môže trvať až do decembra. V zime nie je potrebné Budhovu ruku hnojiť.

Prezimovanie

Jedným z najnáročnejších aspektov starostlivosti o Budhovu ruku je prechovávanie cez zimu. Ako strom z oblasti Stredomoria, Budhova ruka nie je príliš odolná voči chladu, takže je dôležité udržiavať ju v teplotách medzi 8 a 15°C počas zimy. Ideálne by bolo udržiavať konštantnú teplotu okolo 10°C. Svetlo je takmer rovnako dôležité ako nájsť správnu teplotu. Zimný domov vášho stromu by mal byť čo najjasnejší. Slnečné oranžérie alebo miernym teplom vyhriate skleníky sú dokonalé, ale aj veľké okno na južnej strane môže poskytnúť dostatok slnečného svetla. Ako hrubý odhad platí, že čím teplejšie miesto, tým jasnejšie musí byť. Ak má nedostatok svetla, rastlina rýchlo reaguje a opadávajú jej listy, takže sa tomu treba vyhnúť, ako najviac je to možné.

Keďže rast Budhovej ruky je zastavený počas zimy, nie je potrebné ju v tomto období hnojiť. Je však dôležité udržiavať zálievku: aj počas zimného obdobia nedovoľte aby sa pôda vysušila. Na určenie správnych intervalov zálievky počas zimného spánku môžete umiestniť do kvetináča vlhkomer. To vám umožní merať úroveň vlhkosti vnútri koreňovej guľôčky a udržiavať ju na správnej úrovni.


V záverečnej časti tohto článku sme sa dozvedeli, že starostlivosť o rastlinu Budhova ruka si vyžaduje isté špecifiká, najmä pokiaľ ide o umiestnenie, zavlažovanie, hnojenie a prechod do zimného obdobia. Táto zaujímavá a netradičná citrusová odroda môže byť pre pestovateľov výzvou, no so správnou starostlivosťou môže byť táto rastlina okrasou každej záhrady alebo interiéru. Ak hľadáte zaujímavú rastlinu s nezvyčajnými plodmi, Budhova ruka by mohla byť tou správnou voľbou pre vás.

Exit mobile version